1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vagabundo [1.1K]
3 years ago
10

Skylar is going to invest in an account paying an interest rate of 3.5% compounded daily. How much would Skylar need to invest,

to the nearest hundred dollars, for the value of the account to reach $670 in 10 years?
Mathematics
2 answers:
damaskus [11]3 years ago
8 0

Answer:

$475.17

Step-by-step explanation:

Step one:

given data

rate= 3.5% = 0.035

final amount A= $670

time= 10 years

Required

The principal invest P

Step two:

A= P(1+r)^t

substitute

670=P(1+0.035)^1^0\\\\670=P(1.035)^1^0\\\\670=P*1.41

divide by 1.41

P= 670/1.41\\\\P=475.17

The invested principal is $475.17

Ierofanga [76]3 years ago
7 0

Answer:

500

Step-by-step explanation:

its on delta math

You might be interested in
The cost of 5 gallons of gasoline is $20. Write an equation to show the relationship between the cost, c, and the gallons of gas
EastWind [94]

Answer:

the gas 4$

Step-by-step explanation:

5x=20

divide 5/5 to cancel the 5 then 20/5 and there you have it 4

3 0
2 years ago
1
FromTheMoon [43]

Answer:

18=2^x

Step-by-step explanation:

log_2(18)=x\\\\2^{log_2(18)}=2^x\\\\18=2^x

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
6. Suppose you decide to make and sell silk flower arrangements. You spend $220.00 on materials. You sell each flower arrangemen
Gekata [30.6K]

The profit would you make if sold 23 silk flower arrangements be  $21.5.

<h3>What is Unitary method?</h3>

The unitary method is a technique for solving a problem by first finding the value of a single unit, and then finding the necessary value by multiplying the single unit value.

Given:

spend on materials = 220

Price for each flower =10.50

If 23 flowers are sold price would be,

= 10.50*23

=241.5

Hence, the profit would be = 241.5-220

                                             = $21.5

Learn more about unitary method here:

brainly.com/question/22056199

#SPJ1

7 0
2 years ago
Solve for B. <br> R = x(A + B)<br><br> A) B = (R - A)/x<br> B) B = (A - Rx)/x<br> C) B = (R - Ax)/x
Vera_Pavlovna [14]

R = x(A+B)

distribute

R=Ax+Bx

subtract Ax from each side

R-Ax=Bx

divideby x

(R-Ax)/x =B

Choice C

3 0
2 years ago
PLEASE HELP WILL MARK BRAINLIEST Question 8
mote1985 [20]

Answer:

Step-by-step explanation:

a)y=-2x+8

y=4x-7

solution

b)y=x-4

y=3x-2

solution

c)x – 3y = -3

x – 3y = 6

no solution

d)3x +y = 3

6x + 2y = 6

infinite.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • F(x) = –2x2 + 6x + 1<br> Find f(-6)
    13·1 answer
  • Is the relationship linear, exponential, or neither?
    11·1 answer
  • How do you find slope, y- intercept, slope- intercept form, and point slope form for (-10,-17) (-8,-15.7)
    6·2 answers
  • What is (--5 to the fifth power )to the second power
    6·1 answer
  • Given that the measure of ∠x is 60°, and the measure of ∠y is 110°, find the measure of ∠z.
    8·1 answer
  • Circle the numbers that are integers <br>5 --4 2.6 0.8 repeating and 100​
    13·2 answers
  • Find the slope of the line
    11·2 answers
  • la edad de josé y beatriz están en la relacion de 5 a4 . si dentro de 3 años la suma de ambas edades seran 60 años , ¿ cual es l
    7·1 answer
  • 1) 8 bananas cost £4<br><br> Work out the cost of 5 bananas.
    14·1 answer
  • Which two terms in (3+14) +27 could you add to get a multiple of ten? ​
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!