1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
alexandr402 [8]
3 years ago
5

To begin a bacteria study, a petri dish had 2400 bacteria cells. Each hour since, the number of cells has increased by 3.6%.

Mathematics
1 answer:
yaroslaw [1]3 years ago
4 0

Answer:

Y=2400*3.6^t

Step-by-step explanation:

y=a*b^x

a is the initial amount

b is the decrease/increase rate

x is the amount of time

Hope it helps!

You might be interested in
What fraction does this number-line show? (I Put a Picture)
Rina8888 [55]

Answer:

1/2

Step-by-step explanation:

The equal distance between 0 and 1 must be one-half or 1/2.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
(3x+2(4x-3)=10x(x+1)​
VMariaS [17]

Answer:

It is not equal and I have no idea how to explain it

3 0
3 years ago
If the slope of the line is 3, indicate whether the line through the point rises, falls, horizontal, or vertical
RSB [31]

Answer:

the line rises from left to right

Step-by-step explanation:

the slope is a positive number, therefore it will be rising, not dropping/falling, or going down.

5 0
3 years ago
Kathy starts with a number. She adds 3 to her number then doubles the result. Finally she subtract 7. If she ended with 9 what n
Ivahew [28]

if she has 9, add 7. you have 16. divide it by half, 8. subtract 3 and you get 5.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Donna bought 5 bags of dog treats for $14.00. What is the cost per bag of dog treats?
Alex17521 [72]

Answer:

2.8

Step-by-step explanation:

14 divided by 5=2.8

Hope this helps you! <3

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Evan has a summer job to pick berries on a farm.He earns $2.00 every 15 minutes that he picks strawberries.He earns $2.40 for ev
    9·1 answer
  • This building will be 75 feet tall. On the model, 5cm = 3ft. How many centimeters tall will the model be?
    12·1 answer
  • one brand of cheddar cheese sells for $0.29 per ounce Tanya bought a block of cheese for $2.61 which equation would be used to d
    12·2 answers
  • What is 5 divided by 23
    10·1 answer
  • Kylie is training for an upcoming marathon and has committed to running more than 21 miles today. If she runs from her house, sh
    9·1 answer
  • PLEASE HELP WILL GIVE BRAINLIEST AND 5 STAR
    8·1 answer
  • PLEASE HELP SKJSDLFSKDJF
    10·1 answer
  • Cece is finding the surface area of a square pyramid by finding the sum of the areas of its faces. Which statement best describe
    15·2 answers
  • HELP PLS HELP DUE IN 5 MINUTES
    13·2 answers
  • (05.06)Keisha ran to swim practice but needed to stop by her friend Natasha’s house on the way. She stayed at Natasha’s house fo
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!