1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
madam [21]
3 years ago
9

Every morning, Harry trains his dog, Ginger. They practice the "sit" command 6 times for every 4 times they practice the "down"

command.
Complete the table.

Mathematics
2 answers:
ASHA 777 [7]3 years ago
4 0
12=8 18=12 24=16 (find 2 /3 for each one)
So its 8,12 and 16
artcher [175]3 years ago
3 0
12=8 18=12 24=16 (find 2/3 of each one)
So 8, 12 and 16
You might be interested in
Katie draws two chords in a circle in a certain way. She then draws in four segments between adjacent endpoints of the chords to
FromTheMoon [43]
Answer: The answer that is not true is choice D.

If Katie drew those chords and those line segments to form a square, then the diagonals would have to be congruent. The only way to have them would be through the center, therefore they must be diameters.

And if it is a square, then the diagonals are perpendicular bisectors meaning the angles would be right angles not acute or obtuse as in Choice D. <span />
7 0
3 years ago
Desmond wants to sell his car that he paid $8,000 for 2 years ago. The car depreciated, or decreased in value, at a constant rat
butalik [34]

Answer:

8,000-24x

Step-by-step explanation:

there's 24 months in 2 years. If it's value decreased from 8,000 at a constant rate over a 2 year period, the equation would be 8,000-24x

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
-8n+4(1+5n)=-6n-14 show your work
dmitriy555 [2]

Answer:

n = -1

Step-by-step explanation:

-8n + 4 (1 + 5n) = -6n - 14

-8n + 4 + 20n = -6n - 14     Distribute

12n + 4 = -6n - 14            Combine Like Terms

18n + 4 = -14             Add 6 on Both Sides

18n = -18         Subtract 4 on Both Sides

n = -1              Divide Both Sides by 18


6 0
3 years ago
(1×10,000)+(3×100)+(5×10)+(9× 1/10 )+(8× 1/100 ​ ) as a decimal number.
Fed [463]

Answer:

10350.98

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Answer the Question below (45 points)
iren [92.7K]

3x-5=-6x+13 : Given

3x=-6x+18 : Addition property of Equality

9x=18: Subtraction property of Equality

x=2: Division Property of Equality

Step-by-step explanation:

We need to give justification to each step

Step 1:

3x-5=-6x+13

This is the question given, which we need to solve and find value of x.

Justification: Given

Step 2:

Adding 5 on both sides of the equation using addition property of equality.

3x-5+5=-6x+13+5

Simplifying

3x=-6x+18

Justification: Addition property of Equality

Step 3:

Adding 6x on both sides of the equation

3x+6x=-6x+18+6x

9x=18

Justification: Subtraction property of Equality

Step 4:

Divide both sides of the equation by 9, to find the value of x using division property of equality

9x/9=18/9

x=2

Justification: Division Property of Equality

Keywords: Solving Equations

Learn more about Solving Equations at:

  • brainly.com/question/1563227
  • brainly.com/question/2403985
  • brainly.com/question/11229113

#learnwithBrainly

8 0
4 years ago
Other questions:
  • The probability of Mrs. Galvan randomly selecting a black pen from the 20 pens in her drawer is . Which of the following describ
    6·1 answer
  • When adding square root 25 and -9 which type of number is the sum?
    11·1 answer
  • The change in the average price of a gallon of milk from 2011 to 2013 is shown in the chart below.
    8·1 answer
  • What is the equation of the graphed linear model?
    14·1 answer
  • Jonathan’sparents told him that for every 5 hours of homework or reading he completes, hewill be able to play 3 hours of video g
    9·1 answer
  • 9) If two ropes measure 3 2/3 yards and 8/9 yard, how much longer is the first
    9·1 answer
  • The variable x varies jointly with y and z. Use x=2, y=4, z=1 to write an equation relating x, y
    10·1 answer
  • Tareq pays $22.10 for 2.6 pounds of salmon. what is the price per pound of the salmon?
    10·2 answers
  • There were 15 students who brought an item for show-and-tell. Each student had 3 minutes to present their item. Write an equatio
    15·1 answer
  • Answer for brainlist and more points ☺️
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!