1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
k0ka [10]
2 years ago
14

11. Solve for the variable in the equation: - 2x + 15 = 37.

Mathematics
1 answer:
DIA [1.3K]2 years ago
6 0
-2x + 15 = 37
-15 -15
———-————
-2x = 22
— —
-2 -2
x = -11
You might be interested in
What is d+15-9/3+5 PLZZZZZ
zloy xaker [14]
D + 15 - 9 / 3 + 5 the answer is : d + 17
3 0
2 years ago
Write a rule that represents the function <br><br> (0,0), (1,6), (2,24), (3,54), (4,96)
Reptile [31]

    These points show that this is not going to be a linear line. This is actually a parabola.

    I find that the function rule is going to be

y=6x^2

<em>Hope this helps!!!</em>

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help me with number 21. Explain to me how u got the answer
dalvyx [7]
1 meter is 100 centimeters so do 200÷10 what does that leavr you with ? 20
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Last question for today ✌
miv72 [106K]

Answer:

I think it is D

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Six friends each use a $2.00 off coupon to buy themselves a movie ticket. They spend a total of 42. What is the price of one mov
attashe74 [19]

Answer:

5

Step-by-step explanation:

you would do 42 divided by 7 which is 6 then subtract 2 from 7 and you would get 5

5 0
2 years ago
Other questions:
  • If two angles do not form a linear pair, then they are not adjacent angles. true or false?
    13·1 answer
  • PLZ HELP WILL GIVE THE BRAINLIEST!!!!
    7·1 answer
  • Solve for x: −2x + 5 &lt; 7<br><br><br> x &gt; −1<br> x &lt; −1<br> x &gt; −6<br> x &lt; −6
    7·2 answers
  • Eggs are packaged by the dozen. If a dozen eggs cost<br> $1.56, what is the unit price per egg?
    13·2 answers
  • Cynthia invests some money into a bank which pays 5% compound interest per year she wants it to be worth over £8000 at the end o
    9·1 answer
  • Solve for t.<br> t- 4 =<br> mit<br> -<br> Write your answer as a fraction
    8·1 answer
  • Junior's family is making mini pizzas. They have 35 pieces of pepperoni. if they put 6 pieces of pepperoni on each pizza, how ma
    10·1 answer
  • 6w-19+k when w=8 and k=2
    8·2 answers
  • Please help! (listing BRAINLIST and giving points) ​:D​
    13·1 answer
  • See Problem
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!