1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Firdavs [7]
3 years ago
7

A 960-square-foot apartment in New York City costs $540,000. What is the price per square foot? $

Mathematics
1 answer:
storchak [24]3 years ago
5 0

Answer:

The price per square foot is $468.75

Step-by-step explanation:

You would take the price and divide it by the square footage.

540,000

-------------    =    468.75

  960

You might be interested in
∠E and ∠F are vertical angles with m∠E=8x+8 and m∠F=2x+38 .<br><br> What is the value of x?
Zigmanuir [339]
We know that ∠E = ∠F because of the vertical angle theorem.

Using substitution we get 8x + 8 = 2x + 38

Solve for x.

8x + 8 = 2x + 38
8x = 2x = 30 <-- Subtract 8 from each side
6x = 30 <-- Subtract 2x from each side
x = 5 <-- Divide both sides by 6

So, x is equal to 5.
3 0
3 years ago
What’s the common denominator for 3/7 and 1/2? Sorry but I don’t know
shepuryov [24]

Answer:

14

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Which is true of the standard form of the equation of the line graphed?<br><br>It is B!
daser333 [38]
B imakes the most sense so I agree it is b
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can someone help meee
pickupchik [31]

Step-by-step explanation:

29+1/5r=

29+(1/5×-1/2)

29+1/10

291/10

=29.1

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help me with this
blsea [12.9K]

Answer:

9x squared + 12x

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Other questions:
  • If the outliers are not included in the data set below, what is the mean of the data set?
    15·1 answer
  • What's the area of a square picture with 16 inch sides
    5·2 answers
  • Need help on the third question. how do i generalise the number of ways to win.(check the attatchment)
    13·1 answer
  • I need help with 1-19!! Please help me!!!
    9·1 answer
  • Giselle has $40 to spend on parking this month.
    15·1 answer
  • 6 4/9 + 5/27 answer in simplist form.
    14·1 answer
  • Ea income of a person is Rs
    14·1 answer
  • Application of Trigonometric Ratios:
    13·1 answer
  • Please help look at picture!! I WILL MARK BRAINIEST
    13·2 answers
  • Pls help I’ll brainlest <br> Asap
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!