1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mumz [18]
2 years ago
11

Waht 6/9 dividede 4/7 plzzzzzzzzzzzzzz help

Mathematics
1 answer:
levacccp [35]2 years ago
5 0

Answer:

6/9 ÷ 4/7 = 1 1/6

Step-by-step explanation:

flip the second fraction and then we simply multiply the numerators with each other and the denominator with each other

You might be interested in
20 points!! will mark Brainliest if correct!!<br> plz help I need this done today!!
ololo11 [35]

Answer:

1. 15m^7n^2

2. -20m^3n^4

3. 10m^8n^3

Full expression: 15m^7n^2 - 20m^3n^4 + 10m^8n^3

6 0
3 years ago
Matthew Travels 42/50 Meters In 26/30 Minutes. Find The Speed of Mathew In Meters Per Second.
masha68 [24]

Answer:

Matthew travels 0.0161 meters per second.

Step-by-step explanation:

Given that Matthew travels 42/50 meters In 26/30 minutes, to find the speed of Mathew in meters per second the following calculation must be performed:

42/50 = 0.84

26/30 = 0.86

0.86 x 60 = 52

0.84 meters in 52 seconds

0.84 / 52 = 0.01615

Therefore, Matthew travels 0.0161 meters per second.

8 0
3 years ago
Find an expression which represents the sum of (3x+2)(3x+2) and (6x-10)(6x−10) in simplest terms.
ArbitrLikvidat [17]

Step-by-step explanation:

sum means add

(3x+2)(3x+2) = 6x+4

4 0
1 year ago
Read 2 more answers
How much more did Isabel earn than Sarah?
N76 [4]

where's the storyy sisssssss

8 0
3 years ago
Circle the two equations that represent the linear function graphed below.
Arlecino [84]

Answer:

poop lol

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the slope of the line on the graph? Enter your answer in the box. A coordinate grid that includes the line y equals nega
    12·2 answers
  • The Rivera family went on a vacation. They started with $2000 dollars. If they spent $150 dollars each day, what expression repr
    14·1 answer
  • -3x + 4y = -6
    11·1 answer
  • Perform the operation(s) and write the answer in simplest form.
    15·1 answer
  • Isaac can text 96 words in 6 minutes. At this rate, how many words could he text in 10 minutes?
    11·1 answer
  • A dozen eggs cost $4.25 at the farm stand. Approximately how much does each egg cost (round to the nearest penny)
    14·2 answers
  • Identify the relative maximum value of g(x) for the function shown below.<br> G(x)=x^3-3x^2+2
    12·2 answers
  • Which expressions are equivalent to 4(4x + 2y + x − y)?
    15·1 answer
  • Which expression correctly represents "nine less than the quotient of a number and four, increased by three?
    6·2 answers
  • A fruit company delivers Its fruit in two types of boxes: large and small. A delivery of 5 large boxes and 3 small boxes has a t
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!