1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Elza [17]
3 years ago
8

Name the subset(s) of real numbers to which each number belongs. Then order the numbers from least to greatest.

Mathematics
1 answer:
barxatty [35]3 years ago
7 0

Answer:

I'm assuming 45−−√ is \sqrt{45}, and that it belongs to the subset of irrational numbers.

16/5 is a rational number, and -1 is an integer.

All numbers belong to the subset of real numbers.

Step-by-step explanation:

Hope this helped!

You might be interested in
A farmstand sells two types of grapes. the cost of green grapes can be represented by the equation Y= 1.5X, where Y is the total
creativ13 [48]

Answer:

C. Black grapes cost more per pound than green grapes.

Step-by-step explanation:

<em>Verify each statement</em>

A. Three pounds of green grapes cost $6.00

The statement is False

Because

For x=3 pounds

y=1.5x

y=1.5(3)=$4.5

B. Black grapes cost less per pound than green grapes

The statement is False

Because

For x=1 pound

The green grapes cost ----> y=1.5(1)=$1.5

Observing the graph

For x=1 pound

The black grapes cost $2

C. Black grapes cost more per pound than green grapes.

The statement is True

D. Two pounds of black grapes cost $3.00.

The statement is False

Because

Observing the graph

Two pounds of black grapes cost $4

3 0
3 years ago
A cell phone provider charges $120 per month. There is a 15% discount for those who also subscribe to home phone service. What p
Zepler [3.9K]

Answer: $102 per month

Step-by-step explanation:

15% off $120 means $120-(.15*$120) which is 120-18=$102. The .15 is the 15%, and 15% of 120 would be the whole multiplication.

5 0
3 years ago
Given the following Venn diagram:<br><br> Find M N.
aliina [53]
If you want the intersect of M and N, then:

M∩N = {4,7} (common part in M AND N)
3 0
4 years ago
Read 2 more answers
A student draws a quadrilateral that has two sides measuring 5 cm and two sides measuring 8 cm, and the sides opposite to each o
ch4aika [34]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

two sides are longer than the other two, D could also be one of the choices but rectangles have two parallel lines and have shorter sides at the sides

3 0
3 years ago
If 6 1/4 of potatoes cost 40.75 how much would one pound cost
Darya [45]

Answer 6 dollars and 52 cents

Step-by-step explanation: 6 1/4 = (6.25)

40.75/6.25 = 6.52 per unit price

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Transform the following equation into slope-intercept. Need help on my homework ASAP
    11·1 answer
  • 450 is 10x's as much as​
    6·1 answer
  • April is randomly choosing five CDs to bring in her car from the following: 6 pop CDs, 8 rock CDs, and 10 R&amp;B CDs. What is t
    5·2 answers
  • A graduate school plans to increase its enrollment capacity by developing its facilities and the programs it offers. Their enrol
    14·2 answers
  • I NEED HELP FAST
    8·2 answers
  • Pls Answer
    15·1 answer
  • 34+987=what please help
    5·2 answers
  • I need help answering this question please!
    15·1 answer
  • What is the value of -2 1/6 - 1 1/4 + 1 3/4
    7·1 answer
  • 14. A company uses many different delivery
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!