Answer:
I think it is option B
Step-by-step explanation:
I dont know if I am right
if I am your welcome
First you find the unit rate. (Divide 2.76 by 18)
You will find out that each ounce costs $0.15
Then divide 2.07 by 0.15.
The answer is 13.8 ounces.
Answer:
Step-by-step explanation:
2x = 3y + 1/2
standard : Ax + By = C
2x = 3y + 1/2....multiply everything by 2 to get rid of the fractions
4x = 6y + 1 ....subtract 6y from both sides
4x - 6y = 1 <==
slope intercept : y = mx + b
2x = 3y + 1/2....subtract 1/2 from both sides
2x - 1/2 = 3y....divide everything by 3
2/3x - 1/6 = y...rearrange
y = 2/3x - 1/6 <===
Answer:
2% different
Step-by-step explanation:
it is 2% different because if Ace scored 3 baskets in his scond game but it was 2 less then his first so which means his first game he scored 5