The answers are #1 45 #2 24 #3 10
Infinite sets may be countable or uncountable. Some examples are: the set of all integers, {..., -1, 0, 1, 2, ...}, is a countably infinite set; and. the set of all real numbers is an uncountably infinite set.
Answer:
Step-by-step explanation:
Let
p ----> the price of a watermelon in dollars
w ---> the weight of a watermelon in pounds
In this problem we have a proportional relationship
Remember that
A relationship between two variables, x, and y, represent a proportional variation if it can be expressed in the form
or
In a proportional relationship the constant of proportionality k is equal to the slope m of the line and the line passes through the origin
In this problem
The value of the constant of proportionality k is the same that the unit rate
Find out the unit rate
Divide the total cost by the total weight

substitute in the equation
The answer would be C (17/6)
This is because;
6 goes into 17 twice leaving a reminder of 5.