1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
murzikaleks [220]
2 years ago
15

Lena paid $18.96 for 3pounds of coffee. What is the cost per pound for this coffee

Mathematics
1 answer:
STatiana [176]2 years ago
6 0

Answer:

6.32

Step-by-step explanation:

divide 18.96 by 3  and the outcome is 6.32

You might be interested in
What is the distance between (-5, -6) and (-3. -8)?​
larisa86 [58]

Answer:

2.828

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Cedric and Insha solved the same equation using the calculations below.
Mariulka [41]

The first working out is correct, z = 3

3 0
3 years ago
In order to answer the question correctly, please use the following image below:
Maru [420]

Answer:

  see below

Step-by-step explanation:

The angle where chords cross is the average of the intercepted arcs. Here, that is ...

  (37° +46°)/2 = (83°)/2 = 41.5°

Angle SUT is 41.5°.

_____

<em>Comment on the error</em>

The measure of an arc cannot be arbitrarily said to be the same as the angle where the chords cross. It will be the same if (a) the chords cross at the circle center, or (b) the opposite intercepted arc has the same measure. Neither of these conditions hold here.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
For art class, each student
Mars2501 [29]

Answer:

s=25

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Photo A, B, C are all square photos. The area of Photo C is the same as that of a rectangular photo whose length is the side len
motikmotik

Answer:

A

Step-by-step explanation:

because all off the porf on it was about a

5 0
3 years ago
Other questions:
  • A. I, III, II<br> b. II, I, III<br> c. II, III, I<br> d. III, I, II
    13·1 answer
  • If a quadrilateral has four congruent angles, it is a rectangle F or T?
    13·2 answers
  • I need help finding (x) step by step please:) I will reward you will awarding you as a brainliest if you can do this for me.
    12·1 answer
  • The graph shows the cost of gasoline at a gas station. Find the cost in dollars per gallon
    11·1 answer
  • Am I correct or wrong?
    14·1 answer
  • Will mark brainliest pleassse help someone
    11·1 answer
  • Please help with all if u know (1-9)
    7·1 answer
  • Find the volume <br> V=bh<br> * B is length times width
    9·2 answers
  • PLS HELP ME ON THIS QUESTION I WILL MARK YOU AS BRAINLIEST IF YOU KNOW THE ANSWER PLS GIVE ME A STEP BY STEP EXPLANATION!!
    14·2 answers
  • Given that y varies inversely as x, and y = 8 when x = 3, what is the value of y when x = 12?
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!