Lena paid $18.96 for 3pounds of coffee. What is the cost per pound for this coffee
1 answer:
Answer:
6.32
Step-by-step explanation:
divide 18.96 by 3 and the outcome is 6.32
You might be interested in
Soln
here
weight = 30 kg
Force = weight × 10
= 30×10
= 300
Area = cm
= 100/100
= 1
now,
Pressure = Force/Area
= 300/1
= 300 pa.
Answer:
Step-by-step explanation:
let x and y be length and width of rectangle.
Perimeter=2(x+y)
area=xy
2(x+y)=1/2 xy
4(x+y)=xy
4x+4y=xy
x y-4y=4 x
y(x-4)=4 x

The answers is 4 because 4 goes in to 8 and into 36
Exponential growth because maths is good
Answer:
13/5 and/or 2.6
Step-by-step explanation: