1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
OverLord2011 [107]
4 years ago
6

Dave is helping his grandmother make trail mix. His grandmother asks him to add 1/5 cup of fruit for every 1/3 cup of nuts.

Mathematics
1 answer:
natita [175]4 years ago
8 0
The answer should be 3/5

You might be interested in
What is the vertex of the graph of the function f(x) = 2(x − 2)2 + 3? Enter your answer in the boxes.
Pani-rosa [81]

Answer:

The vertex of the function is at (2,3).

Step-by-step explanation:

I graphed the equation on the graph below.

If this answer is correct, please make me Brainliest!

3 0
3 years ago
5% of what number is 12? I need to find the whole
dalvyx [7]

Answer:

240

5 goes into 100, 20 times.

so u get 240 divide by 100 u get 2.4 multiply it by 5 u get 12.

8 0
4 years ago
Read 2 more answers
-8(-5+4x)=104 sssssssssssssssssssssssssssssssssssssssss
astra-53 [7]

Answer:

what is the meaning of 'sssssssssssssssssssssssss'

the answer is x=2

first work out -8(-5+4x) u will get 40+32x

40+32x=104 then group the like terms together.

it will become 32x=104-40. =32x=64

then divide both sides by 32 ur final answer is

x =2

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Tony had a certain number of stamps that were each worth $0.15. He misplaced 7 stamps. He found that the total value of his stam
erica [24]
The Value Of S Is 100 or $1.00 or if you add it with the stamp collection then it'll be $6.55. 
6 0
3 years ago
Write each pair of quantities as a unit rate.
Ronch [10]
A) 75heartbeats per min
B) $9.35 per ticket
C) 2.25 per golf ball
D) $9.75 per hour
3 0
2 years ago
Other questions:
  • Solve the equation.<br> 4x – 13 = 2x +9
    14·1 answer
  • Find the horizontal asymptote of the graph
    15·2 answers
  • M is inversely proportional to r if m= 9 when r= 4 find m when r=2
    9·1 answer
  • A rectangular room has a length 8m and breadth 4m.find area of the room
    5·2 answers
  • (k + 3)by the power of 3​
    10·1 answer
  • Drag the tiles to the correct boxes to complete the pairs. Not all tiles will be used.
    5·2 answers
  • A value of a car is $24,000. You pay it off by making payments of $6200 a year. Write and equation for when the car would be pay
    13·1 answer
  • Determine which is the better buy. 7 kilograms of wood for $13.65 or 5 kilograms of wood for $7.50. What is the unit price for e
    7·1 answer
  • A line passes through the points A(-1,7) and B(1,3). Write an equation of this line.
    7·2 answers
  • Directions: Solve the following multiplication and division equations by filling the blanks.
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!