There are 23 nickles in her purse
First, you divide the price by the amount of units in the pack. This is how you find how much one unit is worth in that pack. So for the first pack you divide 1.12 by three, and then you have .37333 repeating, which is about 38 cents. Next is the second pack, where we divide 4.38 by 12 which is .365, which is about 37 cents. The last pack is 8.68 divided by 24 which is .361, or about 36 cents. This means that the 24 pack is the best buy.
In real life you should also consider which would be too much for you or not enough. For example, you might not even need 24 units of juice. You might only need 12 so you don't have too much extra. But hey, this is just a math problem ;)
Answer:
No.
Step-by-step explanation:
To determine if (0,0) is a solution to the inequality, substitute 0 for x and 0 for y and check to see. Thus:

Substitute 0 for x and 0 for y:

Multiply:

Subtract:

So, (0,0) is <em>not</em> a solution.
And we're done!
Answer:
The best estimate of the proportion of adults who say that the law goes easy on celebrities is 0.7435.
Step-by-step explanation:
Confidence interval concepts:
A confidence interval has two bounds, a lower bound and an upper bound.
A confidence interval is symmetric, which means that the point estimate used is the mid point between these two bounds, that is, the mean of the two bounds.
In this question:
CI is between 0.645 and 0.842. So the best estimate of the proportion is:
(0.645+0.842)/2 = 0.7435
The best estimate of the proportion of adults who say that the law goes easy on celebrities is 0.7435.