1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
snow_tiger [21]
3 years ago
12

Help with number 8 plzzzzzzzzzzzzz

Mathematics
1 answer:
Oksi-84 [34.3K]3 years ago
4 0
Answer:
D.) no solution
You might be interested in
How do I write the sum of 24+40 as a product of the greatest common factor and another sum
9966 [12]
Answer is 64 and a factor is 6/4 .
7 0
4 years ago
An 18 ounce box of cereal costs $2.76. How many ounces should a box priced at $2.07 contain?
Darya [45]
First you find the unit rate. (Divide 2.76 by 18)
You will find out that each ounce costs $0.15

Then divide 2.07 by 0.15.

The answer is 13.8 ounces.

5 0
3 years ago
Expand and Simplify 3(4x + 1 ) -2(3x-4)
pychu [463]

Answer:

<h3>\boxed{ \bold{ 6x + 11}}</h3>

Step-by-step explanation:

\mathsf{3(4x + 1) - 2(3x - 4)}

Distribute 3 through the parentheses

\mathsf{12x + 3 -2(3x - 4)}

Distribute 2 through the parentheses

⇒\mathsf{12x + 3 - 6x + 8}

Collect like terms

⇒\mathsf{6x + 11}

Hope I helped!

Best regards!!

6 0
4 years ago
Read 2 more answers
A car is traveling at 65 miles per hours. how many hours will it take to get to a town that is 130 miles away?
TiliK225 [7]
2 hours because 65 miles is = to one hour
130=65x2
130 miles is =to 2 hours
6 0
3 years ago
[please answer quickly] it takes 8 hours to paint a room. how long will it take to paint 2/3 of the room?
Lunna [17]

Answer:

5 hours 20 minutes.

Step-by-step explanation:

8 * 2/3

= 16/3

= 5 1/3

= 5 hours 20 minutes.

7 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the distance between-5 and 3
    6·2 answers
  • When a number is negative,it's opposite is also it's?
    9·2 answers
  • What is the slope of the line which passes through (4, 5) and (0, 1)?
    15·1 answer
  • Write an algebraic expression for the word expression. Use n for the
    11·1 answer
  • Fred started studying how the number of branches on his tree grows over time. The relationship between the labs time t in years
    13·2 answers
  • A homeowner compared his electric bill from the last four months. In January, his bill was up $30; in February it was up another
    14·2 answers
  • Karina is showing her steps to solve the expression −26.7 ÷ 1 over 3.
    12·1 answer
  • Helppppppppppppppppppppppp
    9·2 answers
  • I keep getting this wrong. Can someone help please? Its the order of proofs in geometry. Thank you!
    7·1 answer
  • 6. Complete the two-column proof below. The ‘reasons’ are already given, so only the mathematical ‘statements’ need to be comple
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!