70% of the people were adults
First you subtract 1500-450 = 1050
Then you divide 1050/1500 = .7
If I'm understanding this correctly:
Tiger consumes 18lb/day of food. If we want to calculate how much is consumed in 28 days, assuming that rate is consistent, the answer is 18*28 = 504lb of food.
Divide the total spent by the total feet:
$398.40 / 1000 = 0.3984 per foot.
Round the answer as needed.
Answer:
// C++ Program to arithmetic operationf on 2 Numbers using Recursion
// Comments are used for explanatory purpose
#include <bits/stdc++.h>
using namespace std;
// add10 recursive function to perform arithmetic operations
int add10(int m, int n)
{
return (m + product(n, 10)); //Result of m + n * 10
return 0;
}
// Main Methods Starts here
int main()
{
int m, n; // 2 Variables m and n declared as integer
cin>>m; // accept input for m
cin>>n; // accept input for n
cout << "Result : "<<add10(m,n); // Print results which is calculated by m + 10 * n
return 0;
}
To establish this equation we first need to assign some variables.
Let us assign x as the number of hours he has worked
and assign y as the total amount of money that he has earned
Therefore the equation y=36.50x is the equation that correctly represents how much money he makes regardless of how many hours he works. Just plug in how many hours you want for x and then solve the equation and you will get how much money he makes in x amount of hours. This is also proportional because for every hour that he works he gets the same salary of 36.50. It is proportional because no matter how many hours he works the salary will go up the same amount for each extra hour he works. The proportion is 36.50 dollars per hour worked.