Answer:
A 7-pack of frozen waffles costs $4.80.
Step-by-step explanation:
What is the unit price, rounded to the nearest cent?
I would go with football or hallway. If you choose footbal you would probably get a more random demographic but you might not get 200. If you choose hallways you could get 200 so hallway is probably more likely
First, find the arc measure BD. The arc measure is twice the central angle measure. BD should be 48*2 = 96.
The chord BC looks like it’s the diameter of the circle, so it must have a measure of 180.
From here you can find DC. The total measure of a circle is 360.
360- 96-180 = 84, so DC is 84.
DBC is 360- DC
so 360- 84 = 276.
DCB is just 360- BD
so 360- 96 = 264.
Hope this helps!
Answer:
2.5 mg
Step-by-step explanation:
.5 x 5 = 2.5
Well first 9450/5=1890 then 1890/6= 315 watt hours per day