1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
bogdanovich [222]
3 years ago
15

Coffee is priced at $6.63 per pound. Mr. Alba buys a bag of coffee for $19.23.

Mathematics
2 answers:
babunello [35]3 years ago
8 0

Answer:

2.9 pound bag

Step-by-step explanation:

Divide 19.23 by 6.63 and you get 2.9004524887. So i rounded it up to 2.9 and thats the answer.

Mr Alba bought a 2.9 pound bag

kobusy [5.1K]3 years ago
3 0

Answer:

he bought 2.9 pounds of coffee

You might be interested in
Which numbers are 4 units from -2 on this number line?
Nady [450]

Answer:

-6 and 2

Step-by-step explanation:

See attached worksheet.

6 0
2 years ago
Traci wants to buys rings that cost 50 dollars each. A jeweler is offering a offering a deal in which you buy 1 ring and get the
ddd [48]
1st ring=$50
2nd ring=$37.50
3rd ring=$25
$50+$37.50+$25 =$112.50 total cost before tax
$112.50 X 1.08=$121.5 total cost and tax
3 X $50 X 1.08=$162 total cost without discount deal
$162 - $121.50 =$40.50 savings
6 0
3 years ago
What is the standard form for 200,000+80,000+700+6
ozzi
280,706 is the standard form
7 0
3 years ago
NEED HELP NOW!! FOR MATH 10PTS
meriva

Answer:

a)

Step-by-step explanation:

Cost function = revenue function - profit function

   = -0.3x² + 150x - [-0.5x² + 250x - 300]

   = -0.3x² + 150x + 0.5x² - 250x +300

  = -0.3x² + 0.5x² + 150x - 250x + 300   {Combine like terms}

  = 0.2x² - 100x + 300

4 0
3 years ago
4/ 20÷16 = ____________ plsss help fast plsss really need help fast
Pachacha [2.7K]

__________________________________

\sf\red{ANSWER}

  • 0.0125

Hope it helps (≡^∇^≡)

__________________________________

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • X |Y
    14·1 answer
  • What is the unit rate for this problem: <br><br> $4.50 for 10 ounces of trail mix
    7·2 answers
  • You have a bag which contains 15 slips of paper that are num- bered 1 through 15. You pull a piece of paper from the bag, do not
    12·1 answer
  • What number is 88% of 175?​
    10·2 answers
  • Find the diameter of a spherical beach ball with a volume of 36n
    13·1 answer
  • Evaluate (4x-5)² pls send answers ​
    11·1 answer
  • Hiiiiiiiiiiiiii there
    14·1 answer
  • Find the percent markdown for an $120 shirt that is on sale for $90
    15·1 answer
  • Ramona is asked to draw a tree using a scale of 1 inch 3 meters she draws a 4 inch tree. How tall is the tree
    13·1 answer
  • On a family trip to Oman, Tarek drove 300 km in 5 hours. This is an example of a unit rate or a rate? Please tell the correct an
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!