1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
inessss [21]
2 years ago
5

Convert the polar equation to rectangular form r=2/1+sin( theta)

Mathematics
1 answer:
Nataly_w [17]2 years ago
8 0
r=\dfrac2{1+\sin\theta}
r+r\sin\theta=2
\implies \sqrt{x^2+y^2}+y=2
You might be interested in
A rectangle has a perimeter of 204 feet. It's length is six feet longer than twice it's width. If L stands for the length of the
Ratling [72]

Answer:

L = 70

W = 32

Step-by-step explanation:

P = 2L + 2W

P 204 feet

W = x

L  = 2x + 6

P = 2L + 2W

P = 2*(2x + 6) + 2*x

P = 4x + 12 + 2x

P = 6x + 12

But we know that P = 204  So 6x + 12 = 204

6x + 12 = 204                    Subtract 12 from both sides

6x + 12 - 12 = 204 - 12       Collect like terms on the right

6x = 192                             Divide by 6

x = 192/6

x = 32

Answer

W = 32

L = 2*W + 6

L = 2*32 + 6

L = 64 + 6

L = 70


7 0
3 years ago
Simplify the following :
dlinn [17]

Answer:

1. 95/96

2. 27/7

3. -8/245

Explanation:

1. First add together the two fractions 3/4 + 5/6. Find the least common denominator. In this case we can use 12. The 3/4 changes to 9/12 and the 5/6 changes to 10/12. adding these together we get 19/12. Next we divide 8/5 by 19/12. We use the keep, change, flip method to change the divide to multiply. keep the first fraction, change divide into multiply, and then take the reciprocal of the second fraction. You will now do 5/8 x 19/12. We now get 95/96 (I made a mistake in the answers the first time because I was rushing)

2. Divide the 3/2 and the 8/9 first. I will use the KCF (keep, change, flip) method to divide. 3/2 x 9/8 = 27/16  Now we divide the 7/16. After using KCF we can simplify and cross cancel (simplfy after changing the fraction and signs) 27/16 x 16/7 --> 27/1 x 1/7   The answer will come out to be 27/7

3. since there are no parentheses divide first. Use KCF and after you get the answer multiply (it is the same using negative numbers just watch out for signs)

7 0
3 years ago
X+2>7 write the solution set in interval notation
REY [17]

Answer:

(5, infinitysymbol)

Step-by-step explanation:

First solve the inequality. Subtract 2 from both sides.

x + 2 > 7

x > 5

So that is one way of writing the answer and it is hopefully kind of understandable. X>5 means all the numbers greater (bigger) than 5, forever to infinity.

Interval notation is a way of writing a set or group of numbers. Interval notation uses ( ) parenthesis or [ ] square brackets. Then two numbers go inside with a comma in between. The first number is where the set of numbers start and the second number is where the set ends. You always put parenthesis around the infinity symbol or negative infinity symbol. You only use a square bracket if the inequality symbols have the "or equal to" underline under the > or <.

So x > 5 in interval notation is:

(5, infinitysymbol)

This shows that 5 is not included in the solution; and all the numbers forever bigger than five are solutions as well.

5 0
1 year ago
A 5-meter roll of fabric cost $23.50. What is the unit price?
ikadub [295]
Answer: $4.70 per meter.
6 0
3 years ago
6) Mrs. Larson from Bay County Schools is in charge of buying supplies. She purchased 95
svp [43]

Answer:

$3708.80

Step-by-step explanation:

Since she bought 95 pencil sharpeners for $39.04, multiply 95 and 39.04.

95 × 39.04 = 3708.8

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Joes apple weighs 4/5 martas apple weighs 0.5 how much more does joes weigh than martas
    9·2 answers
  • What is the area of a square with the side length pq?
    5·2 answers
  • Here is another math question 9 hours is greater than or less than or equal to 450 minutes
    14·1 answer
  • PLEASE HELP!!! WHAT IS THE VAULE OF X?​
    8·1 answer
  • At Greg's Gas Station premium gasoline costs $0.14 more per gallon than regular gasoline . If Mr. Adams spent $36.25 on 12.5 gal
    13·1 answer
  • The LCD for the fractions 1/3, 3/4, 5/32, and 8/9 is
    11·1 answer
  • What is the domain and range of the relation shown in the table?
    13·1 answer
  • Find two numbers if their sum is 91 and the ratio is 6:7.
    11·2 answers
  • Ivan purchased n notebooks. They were 4 dollars each. Write an equation to represent the total cost c that Ivan paid.
    5·2 answers
  • Solve the given problem using Venn Diagram. Show your solution
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!