Really simple, just do what they tell you to
example 10
1.divide y by 7
so 7/y
2. then add x
7/y+x
Answer:
x=9
Step-by-step explanation:
3/4(x+3)=9
3/4x+2 1/4=9
3/4x=6 3/4
x=9
Hope this helped :)
Answer:
i think maybe D
Step-by-step explanation:
Normally a equation has to have an equal sign and all the numbers add up
To find unit rates with money divide the price by the amount.