1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sergeu [11.5K]
3 years ago
13

9. If ground beef costs $4.98 for 3 pounds, then what is the unit rate (cost per

Mathematics
1 answer:
Drupady [299]3 years ago
4 0

Answer:

1.66 pounds

Step-by-step explanation:

4.98 dollars divided by 3 pounds

You might be interested in
Is 49 a perfect square
Sholpan [36]
Yes, it is also a square number
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A person bought some cosmetics from wholesale market at the rate of Rs 360 per dozen he sells it at Rs 80 a pair find the gain p
bagirrra123 [75]

Given,

CP of cosmetics = Rs 360 per dozen

SP of a pair of cosmetics = Rs 80

To find,

The gain percent

Solution,

1 dozen = 12 items

CP of 1 cosmetic = 360/12 = Rs 30

SP of 1 cosmetic = 80/2 = Rs 40

Profit = SP-CP

= Rs 40 - Rs 30

= Rs 10

Profit percentage is given by :

\%=\dfrac{profit}{CP}\times 100\\\\=\dfrac{10}{30}\times 100\\\\=33.34\%

So, the profit percentage is 33.34%.

5 0
2 years ago
A student solved for the radius of a circle with a circumference of 12π
padilas [110]

Answer:

Step 4 is incorrect  he did not divide correctly from step3 to step 4

Step-by-step explanation:

The circumference of a circle is

C = 2 * pi *r

We know the circumference is 12 pi

12pi = 2 pi *r

Divide each side by 2 pi

12 pi/2pi = 2pi r/ 2pi

6 = r

From step 3 The student did not cancel the pi in the top and the bottom on the right hand side to isolate r

In step 4 he got 6 =pi r  instead of pi

3 0
3 years ago
BRAINLIESTTT ASAP! PLEASE HELP ME :)
11Alexandr11 [23.1K]
<h3>Answer: B) Only the first equation is an identity</h3>

========================

I'm using x in place of theta. For each equation, I'm only altering the left hand side.

Part 1

cos(270+x) = sin(x)

cos(270)cos(x) - sin(270)sin(x) = sin(x)

0*cos(x) - (-1)*sin(x) = sin(x)

0 + sin(x) = sin(x)

sin(x) = sin(x) ... equation is true

Identity is confirmed

---------------------------------

Part 2

sin(270+x) = -sin(x)

sin(270)cos(x) + cos(270)sin(x) = -sin(x)

-1*cos(x) + 0*sin(x) = -sin(x)

-cos(x) = -sin(x)

We don't have an identity. If the right hand side was -cos(x), instead of -sin(x), then we would have an identity.

7 0
2 years ago
Find the coordinates of the other endpoint of the segment, given its midpoint and one endpoint. (Hint: Let (x,y) be the unknown
kiruha [24]

Answer:

The other endpoint is (-33, 17)

Step-by-step explanation:

The rule of the mid-point of a segment whose endpoints are

(x_{1}, y_{1}) and (x_{2}, y_{2}) is

  • (x_{M},y_{M})  = (\frac{x_{1}+x_{2}}{2},\frac{y_{1}+y_{2}}{2})

In our question

∵ The coordinates of the endpoints of a segment are (-15, 13) and (x, y)

∴ x_{1} = -15 and x_{2} = x

∴ y_{1} = 13 and y_{2} = y

∵ The coordinates of the mid-point of this segment are (-24, 15)

∴ x_{M} = -24 and y_{M} = 15

→ Use the rule of the mid-point to find x and y

∵ -24=\frac{-15+x}{2}

→ Multiply both sides by 2

∴ -48 = -15 + x

→ Add 15 to both sides

∴ -33 = x

∵ 15=\frac{13+y}{2}

→ Multiply both sides by 2

∴ 30 = 13 + y

→ Subtract 13 from both sides

∴ 17 = y

∴ The other endpoint is (-33, 17)

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Alison is going camping and needs to get a tarp to cover the top of her tent. She has the following diagram of her tent. How lar
    12·1 answer
  • Michael spent 4976. We exchange the Kuna she had left for US dollars. The exchange rate was one Kuna two $0.17. How many US doll
    10·2 answers
  • Suppose that a process is currently operating at a 3.5-sigma quality level, and it is planned to use improvement projects to mov
    13·1 answer
  • I need the value of x.<br><br> Show all your work or no points.<br><br> Please explain thoroughly.
    7·1 answer
  • What is the solution to the equation -3(h+5)+2 = 4(n+6)-9
    7·1 answer
  • What is the value of x?<br><br><br><br> 3x−8=8x+4/2<br><br><br><br> Enter your answer in the box.
    6·1 answer
  • The ski club is planning a trip for winter break. They write the equation C=200+10N to estimate the cost in dollars, C of the tr
    10·1 answer
  • A crop initially has N₀ Bacterias. After 1 hour the crop has reached ( 3/2 ) N₀ Bacterias. If the rapid growth in that crop is p
    6·1 answer
  • The quality of computer disks is measured by sending the disks through a certifier which counts the number of missing pulses. A
    6·1 answer
  • Help……………………. ……………………. ……………………. ……………………. ……………………. ……………………. ……………………. ……………………. ……………………. ……………………. ……………………. ……………………. …………
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!