1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
natali 33 [55]
3 years ago
6

Please help and thanks!~ ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 20 points!~

Mathematics
1 answer:
andriy [413]3 years ago
8 0
In the first one divide -3 by both sides and when you get an answer plug it back in for x to check and got second one multiple bu four on both sides and you will get an answer. And put that answer on the graph.
You might be interested in
Solve the following equation for <br><br><br> G:2 (g-h) = b+4
Klio2033 [76]

If the equation 2(g - h) = b + 4 is solved for g. Then the value of g will be b/2 + h + 2.

<h3>What is the solution of the equation?</h3>

A combination of equations solution is a collection of values x, y, z, etc. that enable all of the calculations to true at the same time.

The equation is given below.

2(g - h) = b + 4

Then solve the equation for the value of g. Then we have

2(g - h) = b + 4

   g - h = b/2 + 2

        g = h + b/2 + 2

More about the solution of the equation link is given below.

brainly.com/question/545403

#SPJ1

3 0
2 years ago
What is the value of x?<br><br> Enter your answer in the box.<br><br> x =
gogolik [260]
Vertical angles are congruent, so their measures are equal.
Set the angle measures equal and solve for x.

2x + 2 = 3x - 52

-x = -54

x = 54

___________
|                      |
|        54         |
|__________|

The answer is inside a box.
3 0
3 years ago
Help me 7th grade math please
Stolb23 [73]

Answer: 13.5 ounce bottle for $2.19

a 29.2 ounce bottle for $5.37

The 29.2 ounce bottle is better

Step-by-step explanation:

13.5 ounce bottle for $2.19

a 29.2 ounce bottle for $5.37

find the ratios

13.5/2.19 = $6.16 per unit

29.2/5.37 = $5.44 per unit

3 0
2 years ago
Item 7 you and a friend are running on treadmills. you run 0.5 mile every 3 minutes, and your friend runs 2 miles every 14 minut
sweet [91]
<span>You run 0.5 miles every 3 minutes => 1 mile every 6 minutes. Your friend runs 2 miles every 14 minutes => 1 mile every 7 minutes. You run a whole number of miles every number of minutes that is a multiple of 6. Your freind runs a whole number of miles every number of minutes that is a multiple of 7 Then the least possible number of miles that you both run to end at the same time is the least common factor of 7 and 6 minutes. This is 7 * 6 = 42 minutes. You will have run 42 min / (6 miles/min) = 7 miles, and your friend will have run 42 min / (7 miles/min) = 6 miles</span>
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
1 1/4 miles equals how many feet
Artist 52 [7]
I Hope This Helps ( Don't Forget To Add Me & Say Thank Youu ❤️ )

7 0
3 years ago
Other questions:
  • True or false: In inference we use the value of a parameter to estimate a statistic.
    12·2 answers
  • please help and show me how you got the answers. Thank you in advance!! i really need help on this problem!
    10·1 answer
  • How do you do this question?
    9·1 answer
  • the gas tank on a car has a capacity of 75 liters. on a full tank of gas the car travels 325 miles. what is the gas mileage in m
    12·1 answer
  • 4x=x+18 solve for x
    8·2 answers
  • 128 is 74% of what number
    9·2 answers
  • Sam colors each tile in a 4 by 4 grid white or black. A coloring is called rotationally
    15·1 answer
  • PLEASE HELP THIS IS IMPORTANT DONT TROLL ME PLZ
    9·2 answers
  • Mis Gurung is a bank Manager in a development bank. She draws Rs 75000 every month and a Dashain bonus of one months salary. Fin
    8·1 answer
  • Jamal groups 8 blocks as 5 blocks and 3 blocks What is another way to group the 8 blocks
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!