1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Reika [66]
3 years ago
11

When adding 2/3 + 4/5, what step must be completed first?

Mathematics
1 answer:
Irina18 [472]3 years ago
6 0

Answer:

you have to find the smallest common denominator

Step-by-step explanation:

so once the fractions have the same denominator you can add them easily and simplify

You might be interested in
A liquid at temperature 7575F is placed in an oven at temperature 450450. The temperature of the liquid increases at a rate 77 t
hichkok12 [17]

Answer: \dfrac{dT(t)}{dt}=77\times (450-T)

Step-by-step explanation:

Given

The temperature of the liquid is 75^{\circ}F placed in an oven with temperature of 450^{\circ}F.

Initially difference in temperature of the two

\Delta T=450-75\\\Rightarrow \Delta T=375^{\circ}F

According to the question

\Rightarrow \dfrac{dT(t)}{dt}=77\cdot \Delta T\\\\\Rightarrow \dfrac{dT(t)}{dt}=77\times (450-T)\quad [\text{T=75}^{\circ}F\ \text{at t=0}]

5 0
3 years ago
Prove that (2n+1)^2 - (2n+1)^2 is a multiple of 8 for all positive integer values of n
kogti [31]

Answer:

(2n + 1)[(2n + 1) � 1]

(2n + 1)(2n + 1 � 1)

(2n + 1)(2n), or 2n(2n + 1)

2n is an EVEN NUMBER, and adding 1 to an even number creates an ODD number

Therefore, 2n(2n+1)=EVEN NUMBER ODD NUMBER=EVEN NUMBER

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
I really need help i don’t understand !!!!!!
inn [45]

Answer:

y+2 = -4/5(x-3)

Step-by-step explanation:

The point slope form of a line is

y-y1 = m(x-x1) where m is the slope and (x1,y1) is the point

y - -2 = -4/5(x-3)

y+2 = -4/5(x-3)

6 0
3 years ago
Cost price = £40<br> Selling price = £48<br> Calculate the percentage profit
Elza [17]
There is 20 percent profit
3 0
3 years ago
4 tons of sand cost $6,240.00. What is the price per pound?
Vsevolod [243]

Answer:$0.78

Step-by-step explanation:

3 0
1 year ago
Other questions:
  • Please help!!! what is the surface area of the cylinder? use 3.14 for pi, and round to the nearest tenth. The height is 5 and th
    11·1 answer
  • The probability of rolling a number less than 3 on a number cube 2/6. Jennifer rolls a number cube 60 times how many times shoul
    5·1 answer
  • In the problem • N = 1, N must be
    8·1 answer
  • (p-3)+(p-7) what is the answer
    6·1 answer
  • Mrs. Cashmere brought a large melon, she sees that waited 1 1/8.And gave it to her neighbor. The remaining pieces of melon waite
    14·1 answer
  • How is the product of 3 and 2 shown on a number line?<br> -10<br> 6<br> -2 -1 0
    7·1 answer
  • What is the probability that they both choose a card labeled dog?
    15·1 answer
  • Pls i need answers or im going to fail xd
    15·1 answer
  • Please answer this find the circumference for each of them TYSMMM
    8·1 answer
  • Who is ~Satori Komeiji~ ?
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!