1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Bad White [126]
2 years ago
12

Samir estimates the value of 3/5*16.1 which estimate is reasonable

Mathematics
1 answer:
ELEN [110]2 years ago
7 0

Answer:

9.66

Step-by-step explanation:

Plz mark brainliest!!!

You might be interested in
Please help if you're good at geometry
Norma-Jean [14]

Answer:

6:00 a.m.

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Find the gradient of the line <br><br> 3y + 2x = 1<br><br> how to guys
kykrilka [37]

Answer:

-2/3

Step-by-step explanation:

The gradient of a line is its slope. You can just convert the equation to slope-intercept form (y=mx+b where "m" is the gradient/slope):

3y + 2x = 1

3y = 1 - 2x

y = 1/3 - 2/3x

y = -2/3x + 1/3

So, as we can see, -2/3 is the gradient/slope of the line.

5 0
2 years ago
Solve the equation 4/x=8​
Veseljchak [2.6K]

Answer:

x = .5

Step-by-step explanation:

4 / x = 8

4 / .5 = 8

x = .5

7 0
2 years ago
The jet flies 1.5 times faster than the plane with a propeller. The propeller plane flies 165.7 miles per hour. How fast does th
lozanna [386]
The propeller-driven airplane has over the jet is that maximum thrust is ... efficiency at the higher altitudes is lost (turbofan engines are ... pilot is worse off than the propeller pilot. For ... applicable speed limit at all times.
6 0
2 years ago
The Tigers, a football team, must gain 10 yards in the next four plays to keep possession of the ball . The Tigers lose 12 yards
mestny [16]

No because They lose 12 sand that puts them at -12. Then they gain 5 which puts them at -7 and then they lose 8 which puts them at -15. Please mark as brainliest

5 0
3 years ago
Other questions:
  • A bakery offers a sale price of $3.25 for 4 muffins. What is the price per dozen?
    14·2 answers
  • Thomas and Sam both are waiters at restaurant. Thomas earned $22 in tips. This is $9 less than what Sam earned in tips. How much
    15·1 answer
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7B4x-1%7D%7B3%7D" id="TexFormula1" title="\frac{4x-1}{3}" alt="\frac{4x-1}{3}" align="
    13·1 answer
  • A tree was 5 feet tall. One year later, the tree was 13 feet tall. Write an equation and use mental math to find how many feet f
    10·2 answers
  • I dont get it, I have notes but still get confused can someone help me with the worksheet.
    6·1 answer
  • 3x° 45°<br> 12<br> E<br> The angles are<br> complementary
    14·1 answer
  • Linnea is renting a bike. It costs​ $4.50 per hour plus a​ $5 deposit. Answer parts a and b
    13·1 answer
  • Carla Arslanian is 55 years old. She wants to purchase a $100,000, 10 year term life insurance policy. The premium per $1000 is
    13·2 answers
  • How many blocks are needed for the 5th example?​
    5·1 answer
  • An angle that measures exactly 180° is known as a/an _____ angle​
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!