1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
castortr0y [4]
3 years ago
13

What is the measure of an angle that is the supplement of angle K?

Mathematics
1 answer:
dusya [7]3 years ago
4 0

Answer:

is the measure of an angle that is the supplement of angle K=180-150=30

A.is your answer

You might be interested in
Please help me this is due in 30 minutes
ra1l [238]
1. A
2. C
3. C
4. A

I’m not so sure about number 4 tho!!
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
If x-3 = 10, then x =
aalyn [17]
Add 3 on both sides
x = 13
I hope this helps you!
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Geometry help me! <br> Extra points!
denis23 [38]

Answer:

71

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
The product of -5 and the number is 35 what is the number<br> a. 40<br> b. 30<br> c. -7<br> d. 7
skad [1K]

Step-by-step explanation:

-5y=35

=35÷(-5)

= -7

=-5×-7

=35

6 0
2 years ago
A jacket that has a regular price of $59 is on sale at a 35% discount. What is the sale price?​
sammy [17]

Answer:

The price of the jacket will be $38.35

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Create an array for 4x3
    11·1 answer
  • What 905.255 rounded to the nearest hundreth
    14·1 answer
  • What is 5068 to the second power
    9·1 answer
  • Combine like terms to create an equivalent expression: <br> 4z-(-3z)
    12·2 answers
  • You are traveling down the interstate averaging 50 mph. How much time has passed when you have traveled 120 miles?
    13·1 answer
  • WHICH TERM BEST DESCRIBES THIS POLYGON
    13·1 answer
  • A polynomial multiplied by a polynomial is a polynomial
    10·1 answer
  • Find the indicated values
    7·1 answer
  • Solve the equation 8x= 2/3 what does x stand for
    5·2 answers
  • A store sells 12 cans of nuts for $21. What is the unit price?
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!