1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
e-lub [12.9K]
3 years ago
13

A soccer match was held between Peru and Bolivia with 38,000 in attendance. Adult tickets sold for $8 and children tickets sold

for $5 with ticket sales totaling $257,125 If A represents the number of adult tickets sold and C represents the number of children tickets sold, complete the below system of equations. A + C = ________
_____ A + _______ C = $257,125​
Mathematics
1 answer:
zloy xaker [14]3 years ago
8 0

Answer:

Step-by-step explanation:

A+C=38,000

8A+5C=257,125

You might be interested in
A line passes through the point (2, 3) and has an undefined slope, what is the equation of the line? A) y = 2 B) y = 3 C) x = 2
Harman [31]
"Undefined" slope means the line is vertical, of the form x = constant. The constant is the x-value of the point the line goes through.

C) x = 2
7 0
3 years ago
How much does a 5 lb 11 oz roast weigh in grams? ​
Maurinko [17]

Answer:

2268 grams or 2 kg 268 g

Step-by-step explanation:

<u>How to convert Pounds to Grams</u>

1 pound (lb) is equal to 453.59237 grams (g).

1 lb = 453.59237 g

The mass m in grams (g) is equal to the mass m in pounds (lb) times 453.59237:

m(g) = m(lb) × 453.59237

In this case,

Convert 5 lb to grams:

2267.96 approximately convert to nearest thousands.

m(g) = 5 lb × 453.59237 = 2268 g or 2 kg 268 g

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 40/24 simplified
Kipish [7]
5/3
if you divide both numbers by 8 you will reduce them to their simplest form
8 0
3 years ago
2. Find the mean, median, mode and range of the following numbers.
vekshin1

Answer:

mean-175.5

median-18

mode-18

range-11

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
$32.00for a 14 2/9 km taxi ride. What is the cost per kilometer
KonstantinChe [14]

\begin{array}{ccll} \$&km\\ \cline{1-2} 32&14\frac{2}{9}\\[1em] x&1 \end{array}\implies \cfrac{32}{x}=\cfrac{14\frac{2}{9}}{1}\implies \cfrac{32}{x}=14\frac{2}{9}\implies \cfrac{32}{x}=\cfrac{14\cdot 9+2}{9} \\\\\\ \cfrac{32}{x}=\cfrac{128}{9}\implies 288=128x\implies \cfrac{288}{128}=x\implies \stackrel{~\hfill \textit{2 bucks and 25 cents}}{\cfrac{9}{4}=x\implies 2\frac{1}{4}}=x

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Jane sold 5 cakes on Monday 8 cakes on Tuesday and 7 cakes on Wednesday 3/5 of all the cakes she sold were chocolate cakes work
    12·1 answer
  • WORTH 20 PTS.
    8·1 answer
  • ​Felipe Rivera's savings account has a balance of $3159. After 4 years what will the amount of interest be at 1.6% compounded qu
    15·1 answer
  • How would the fraction
    12·2 answers
  • Find the y- intercept of the following equation y = 6x + 10<br> Please help quick!
    10·1 answer
  • 6, 3, 4, 7, 3, 7, 8, 5, 7 i. Find the median ii. Find the mean iii. Find the modal mark
    14·1 answer
  • A newly formed group of associates sells a new service to 1 out of 3 people with whom they speak. Each associate has a goal to s
    6·2 answers
  • The list price is $74.13. Trade discount of 7/21. Find net cost
    13·1 answer
  • Simplify by performing long division.
    5·1 answer
  • Who made a car first in pakistan
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!