1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
egoroff_w [7]
2 years ago
14

Math problem. I need help plz.

Mathematics
2 answers:
mash [69]2 years ago
6 0

Answer:

Never because one of them goes 1k8 and one of them goes 24 so if they that song every time then it would be the same time diffrence even if you try a million tinmes

Step-by-step explanation:

cricket20 [7]2 years ago
6 0
It’s never, they would never play again
You might be interested in
Answers for the 2 boxes please ​
Trava [24]
1 is 6
2 is 4 I hope this helps
4 0
3 years ago
P = 14.7e-0.21x, where x is the number of miles above sea level. To the nearest foot, how high
AlladinOne [14]

9514 1404 393

Answer:

  13064 feet

Step-by-step explanation:

We can rewrite the formula so that x is in feet. Equating the new formula to 8.743 PSI, we have ...

  8.743 = 14.7e^(-0.21x/5280)

Dividing by 14.7 and taking natural logs, we have ...

  ln(8.743/14.7) = -0.21x/5280

Multiplying by the inverse of the coefficient of x gives ...

  x = 5280·ln(8.743/14.7)/-0.21 ≈ 13064.0806

The peak of the mountain is about 13,064 feet high.

5 0
3 years ago
Pls help very confusing
TEA [102]

Answer:

-5x/125 is the correct answer

7 0
2 years ago
Find the slope and y-intercept of this linear function:<br> 2x + x = 4(y - 1)
photoshop1234 [79]

Answer:

  • slope: 3/4
  • y-intercept: 1

Step-by-step explanation:

Solve for y to put the equation in slope-intercept form.

  3x = 4y -4 . . . . . eliminate parentheses, collect terms

  3x +4 = 4y . . . . . add 4

  y = 3/4x +1 . . . . . divide by 4

The slope is the x-coefficient: 3/4.

The y-intercept is the constant: 1.

3 0
3 years ago
10. Write a word problem for this equation:<br> n ($25) = $125
Andrei [34K]

Answer:

The word problem is "How many $25 are there in $125?"

<em></em>

Step-by-step explanation:

Given

n(\$25) = \$125

Required

Write a word problem for the expression

We start by solving the given equation

n(\$25) = \$125

Divide both sides by $25

\frac{n(\$25)}{\$25} = \frac{\$125}{\$25}

n = \frac{\$125}{\$25}

n = 5

This implies that there are 5, $25 in $125

<em>Hence; The word problem is "How many $25 are there in $125?"</em>

6 0
4 years ago
Other questions:
  • What is the price per square inch on a pizza that is 8 inches and costs $7
    11·1 answer
  • 18<br> 10<br> 2y + 4<br> 10 + 2x<br> what is the value of X
    15·1 answer
  • Simplify the expression. Write your answer as a power.
    12·1 answer
  • 11. Use the above figure to answer the question. How long is arc ACB if the radius of the circle is 6? Round your answer to two
    15·2 answers
  • Select the correct answer.
    11·1 answer
  • ZA and B are vertical angles. If m A = (5x + 6) and m B = (6.2 – 25)°, then find the value of x.​
    6·1 answer
  • A photographer charges $37 to travel to a client's location, plus $29 per hour for his
    7·1 answer
  • PLEASE HELP!<br><br> can you help me with these math questions im struggling on :,)?
    5·1 answer
  • I NEED URGENT HELP PLSS
    9·2 answers
  • What is the answer (-7)²
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!