1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vlad [161]
2 years ago
9

PLEASE HELP!!

Mathematics
2 answers:
Luba_88 [7]2 years ago
6 0
A. parents and kids, listen to what i have to say about destroying. good luck :)
jek_recluse [69]2 years ago
4 0

Answer:

A

Step-by-step explanation:

A is the answer because it gives direct address to parents and kids. All the others don't give a direct subject, unlike A that says parents and kids.

You might be interested in
NEED ASAP PLS HELP no troll answers pls
lara31 [8.8K]

Answer:

1st 2nd 4th

2/1  -2    1/2

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
What is the is the unit rate for $2.50 for 5 ounces
borishaifa [10]
Unit rate the the price for one thing, so we'll have to find the price for one ounce.

\frac{money(y)}{ounce(x)}
Just follow it:
\frac{2.50}{5}  = .5
It cost $.50 for one ounce.

Tell me if this helps!!
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Do the data in the table represent a direct variation or inverse variation? Write an equation to model the data in the table?
notsponge [240]

Based on the given data; the table represent an inverse variation and the equation that model the data in the table is y = 8/x

<h3>Variation</h3>

  • Direct variation

y = k × x

4 = k × 2

4 = 2k

k = 4/2

k = 2

when y = 2 and x = 4

y = k × x

= 2 × 4

y = 8

  • Indirect variation

y = k/x

4 = k / 2

8 = k

when y = 2 and x = 4

y = k/x

2 = k/4

2 × 4 = k

k = 8

So,

y = k/x

y = 8/x

Learn more about variation:

brainly.com/question/6499629

#SPJ1

5 0
2 years ago
Which of the following expressions is equivalent to 4n + 8
adelina 88 [10]

Answer:

You have to give us the other expressions :)

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Simplify: 3x2 - 27<br> Helppppp
oksian1 [2.3K]
3x^2- 27 … you divide the whole thing by 3 to get x^2- 9 and that’s the furthest you can simplify
6 0
2 years ago
Other questions:
  • If it takes the Jones family 2 days to travel 1,240 miles, how many days will it take them to travel 1550 miles?
    14·1 answer
  • I NEED HELP ASAP. thanks in advance<br> solve the equation for x.
    8·1 answer
  • Solve for x. 2 1/2x − 3/4 (2x+5) = 38 ASAP
    13·1 answer
  • Players at carnival game win about 30% of the time. Based on your simulation, what is the experimental probability that the next
    12·1 answer
  • A system of equations 3x-2y=5 and X=4y-5 solving for x and y
    11·2 answers
  • 525x =300x +45x What is the answer to this problem.
    5·1 answer
  • If using the method of completing the square to solve the quadratic equation x^2-13x+14=0, which number would have to be added t
    14·1 answer
  • How to solve algebraic inequalities.
    10·1 answer
  • Find the slope of the line <br><br><br><br> Help me please
    8·2 answers
  • A map of a public park shows a circular pond. There is a bridge along a diameter of the pond that is 0.25 mi long. You walk acro
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!