1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
MAVERICK [17]
3 years ago
10

Find the unit rate. Round to the nearest hundredth, if necessary. $380 for 18 ft2

Mathematics
1 answer:
MaRussiya [10]3 years ago
4 0
The unit rate is $21.11 per square foot :)
You might be interested in
What is the value of the 5 in the number 356,409?​
Hoochie [10]

Answer:

ten thousands

Step-by-step explanation:

THIS IS MIDDLE SCHOOL MATH IM SORRY

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which equations are related equations to x + 8 = 22?
andre [41]

Answer:

x=22+8 and x+22=8nd 8=22_x

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
One Year, the price of wheat was $8.87 per bushel. The next year, the price was $9.60. Round the price per bushel of wheat for e
Alex787 [66]
Next year the price is going to be 10.23
3 0
4 years ago
A pitcher of punch holds 2 gallons if 9 people share the entire pitcher how much do that get a peice
kirza4 [7]
To find how much each person will get, you have to divide the amount available by the people. There are 2 ways I believe we can do this.
First way
Let's divide.
2÷9= 2/9

Each person would get 2/9 of a gallon if they shared it.

≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡
Second way
I believe it would be easier to convert this into cups. There are 16 cups per gallon.
16×2= 32
Let's divide that by 9.
32÷9= 3 5/9 cups per person.
≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡≡
Each person would receive 2/9 of a gallon.
8 0
3 years ago
What is 18 divided by negative 3
sweet-ann [11.9K]
18 / -3 = -6

answer

<span>negative 6 is 18 divided by negative 3
</span>
hope it helps
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Solve f/a+r=m/8 for m
    7·1 answer
  • Please help me answer this question!
    5·1 answer
  • My teacher did not teach me this I was absent so can someone please help me
    12·1 answer
  • Which function is a quadratic function? c(x) = 6x 3x^3 d(x) = x – 8x^4 p(x) = –5x – x^2 k(x) = 2x^2 9x^4
    11·1 answer
  • How do I evaluate each using the values given
    9·1 answer
  • Write an equation for the description.
    5·2 answers
  • The table and graph show the miles driven and gas used for two scooters
    13·1 answer
  • 15,970 divided by 20?
    13·1 answer
  • Which object would weigh closest to 5 pounds A.Bee B. Flour C.Hat D.Football​
    11·1 answer
  • Natalie is decorating the outside of a box in the shape of a right rectangular prism. The figure below shows a net for the box.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!