1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
erma4kov [3.2K]
2 years ago
11

Write an equation in slope intercept form of the line that passes through (3,8) and (1,-2)

Mathematics
1 answer:
rosijanka [135]2 years ago
4 0

The actual answer is y = 5x - 7

You might be interested in
Identify the radius and center.<br><br> x^2 + y^2 - 2x + 4y - 11 = 0
miss Akunina [59]
<h2>Hello!</h2>

The answer is:

Center: (1,-2)

Radius: 4 units.

<h2>Why?</h2>

To solve the problem, using the given formula of a circle, we need to find its standard equation form which is equal to:

(x-h)^{2}+(y-k)^{2}=r^{2}

Where,

"h" and "k"are the coordinates of the center of the circle and "r" is its radius.

So, we need to complete the square for both variable "x" and "y".

The given equation is:

x^2+y^2-2x+4y-11=0

So, solving we have:

x^2+y^2-2x+4y=11

(x^2-2x+(\frac{2}{2})^{2} )+(y^2+4y+(\frac{4}{2})^{2})=11+(\frac{2}{2})^{2} +(\frac{4}{2})^{2}\\\\(x^2-2x+1)+(y^2+4y+4)=11+1+4\\\\(x^2-1)+(y^2+2)=16

(x^2-1)+(y^2-(-2))=16

Now, we have that:

h=1\\k=-2\\r=\sqrt{16}=4

So,

Center: (1,-2)

Radius: 4 units.

Have a nice day!

Note: I have attached a picture for better understanding.

5 0
3 years ago
GIVING BRAINLIEST TO CORRECT ANSWER
Ksju [112]
The answer is D. The most customers were at 12pm on both days.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Simplify the expression<br> 4x - 2x - 20x + x
maks197457 [2]

Answer:

-17x

Step-by-step explanation:

4x-2x-20x+x

2x-20x+x

-18x+x

=-17x

8 0
3 years ago
How many times does 0.25 go into 41?
marysya [2.9K]
0.25 goes into 41 a total of 164 times. to get this answer you take 41 and divide it by 0.25 to get 164.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A 12-ounce can of peaches cost $2.76. What is the unit cost of the can of peaches?
OverLord2011 [107]
Answer: a $0.23
explanation: 2.76 divided by 12 is 0.23
to check: 0.23 X 12 = 2.76
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Decrease 248 by 30%
    9·1 answer
  • The line with equation −a+3b=0 coincides with the terminal side of an angle θ in standard position and sinθ&lt;0 .
    12·2 answers
  • 30 POINTS
    8·2 answers
  • School administrators collect data on students attending the school. Which of the following variables is quantitative?
    9·1 answer
  • 4 (×+2) show step if you can
    14·2 answers
  • Select other ways to express 10^{4} <img src="https://tex.z-dn.net/?f=10%5E%7B4%7D%20" id="TexFormula1" title="10^{4} " alt="10^
    11·2 answers
  • Im not so sure about this. I need help making a proof that is 9 steps long. (See image)
    14·1 answer
  • Please help me !!! <br> What is the image of (-8,-1) after a reflection over the line y = -x?
    11·2 answers
  • Please help! ( problem is in the picture)
    5·1 answer
  • PJ's Pizza Place bases its pizza prices on the size of the pizza and the number of toppings. The price of a medium pizza, in dol
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!