At Shop A, 2 pounds of crawfish costs $6. At Shop B, 5 pounds of crawfish costs $15. What is the unit price for crawfish at Shop
A?
1 answer:
Answer:
The unit price for for crawfish at Shop A is $3 per pound and Shop B is also $3 per pound
Step-by-step explanation:
6/2=3
15/5=3
You might be interested in
Answer:
5/9
Step-by-step explanation:
Answer:
your answer is
d. y = 12.7
I think your answer is 680.8
Hello!
(6x + 9)/3 =
= 3(2x + 3)/3 =
= 2x + 3
Good luck! :)
I would say 18 because 790-610= 180 and 180÷10= 18