1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
krek1111 [17]
3 years ago
6

At Shop A, 2 pounds of crawfish costs $6. At Shop B, 5 pounds of crawfish costs $15. What is the unit price for crawfish at Shop

A?
Mathematics
1 answer:
ruslelena [56]3 years ago
3 0

Answer:

The unit price for for crawfish at Shop A is $3 per pound and Shop B is also $3 per pound

Step-by-step explanation:

6/2=3

15/5=3

You might be interested in
Evaluate expression 8z+3;z=8
coldgirl [10]
8z means 8 times z
z=8
8(8)+3
64+3
67
7 0
4 years ago
Read 2 more answers
PLEASEEE HURRY I WILL GIVE BRAINLEST ITS JUST ONE QUESTION
love history [14]
I think it’s is A make me brainliest
7 0
3 years ago
Is y=4x-5 proportional or no proportional
iren [92.7K]

Answer:

non proportional

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which of the sums below can be expressed as 7(4 9)? 28 9 28 637 6311 16?
Kay [80]
Can you go deeper into the question?

3 0
3 years ago
Decimal place in a quotient
Yakvenalex [24]
What do you mean this question dosent make any sence
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Robert has just purchased a new printer that came in a box with a surface area of 1,916.82 inches2. If the box is 33.7 inches lo
    7·1 answer
  • When the denominator of \dfrac{2}{\sqrt{3}} 3 ​ 2 ​ start fraction, 2, divided by, square root of, 3, end square root, end fract
    10·1 answer
  • What is .05 changed to scientific notation
    11·2 answers
  • Evaluate 3.6x + 4.5y when x = 3 and y = 7.
    15·2 answers
  • 5<br> Select the correct answer<br> Which system of equations is represented by this graph?
    11·1 answer
  • Which are true about the pyramid? Check all that apply.
    15·2 answers
  • Kate is making dresses she use 1/3 yard if fabric for each dress she makes, what is the total of fabric Kate need to make 96 dre
    13·2 answers
  • 485 <img src="https://tex.z-dn.net/?f=485%20divided%20by%209" id="TexFormula1" title="485 divided by 9" alt="485 divided by 9" a
    8·2 answers
  • 49 7 because (-7) (-7) = -49​
    14·1 answer
  • Amanda is saving to but a new bike that costs $300. Each week she saves $12. Which of the following could be used to determine h
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!