Answer:first one
hope this helps
<h3>
Answer:</h3><h3>If you know one ratio in a proportion , you can use that information to find values in the other equivalent ratio. </h3>
Answer:
-8/7 =x
Step-by-step explanation:
-2 x+1
----- = -----------
12 x+2
Using cross products
-2 (x+2) = 12 (x+1)
Distribute
-2x -4 = 12x+12
Add 2x to each side
-2x+2x -4 = 12x+2x+12
-4 = 14x +12
Subtract 12 from each side
-4-12 = 14x
-16 = 14x
Divide each side by 14
-16/14 =14x/14
-8/7 =x
1. 2.00/64=3.125 cents per oz
2. 7.50/256=2.930 cents per oz.
3. The best deal is at the whole sale