1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
cestrela7 [59]
2 years ago
5

Greg spent $47.45 on five books. If each book cost the same amount, how much does one book cost?

Mathematics
2 answers:
adell [148]2 years ago
4 0

Answer: $9.49

Step-by-step explanation:

If he spent 47.45 on five books you’re going to divide 47.45 by 5 which will give you 9.49

kvv77 [185]2 years ago
3 0

Answer:

Greg spent 9.49 cents on the book

You might be interested in
Kevin works for a company which produces printers. A printer sells for $163.95 and costs $48.28 to produce. In one month, Kevin’
victus00 [196]

Answer:

Option D $26,792

Step-by-step explanation:

When producing 427 printers, the cost of production is 427*$48.28=$20,615.56

When selling each printer, profit per printer is $163.95 - $48.28= $115.67

Total money after selling the 427 printers is 427*$163.95 =$70006.65

Subtracting cost of production from value of sales we deduce

$70006.65-$20,615.56=$49391.09

Non-profit overhead expenses will be the difference between the expected profit and the actual profit earned

$49391.09 -$22,599.09.=$26,792

Therefore, option D, $26,792 is the right choice

3 0
3 years ago
A mountain climber is at an elevation of 10,712 feet. After 4 hours, he is at an elevation of 8,884 feet. Find the climber’s ver
Illusion [34]
I am not sure about the formula but if you subtract 8,884 from 10,712 you get 1,828. Then, if you divide that by 4 you get 457. 457 fph(feet per hour) should be the climbers vertical speed.
5 0
3 years ago
A circular racetrack
makkiz [27]
Circle Circumference= 2πr
Diameter is given, but the formula requires the radius.

Radius= diameter ÷ 2= 1/2 ÷ 2= 1/2 * 1/2= 1/4= 0.25

C= circumference
π= 3.14

C= 2πr
substitute in numbers
C= 2(3.14)(.25)
C= 1.57 rounded to 1.6 miles

ANSWER: 1.6 miles

Hope this helps! :)
4 0
3 years ago
Angle 1<br> Angle 7<br> Angle 4<br> Angle 8
Elena-2011 [213]

Answer:

Alright, angle 4 IS congruent, angle 8 is ALSO congruent, and angle 1 is congruent.

Angle 7 is not congruent :)

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Evaluate
nexus9112 [7]

Answer:

The waffle cone is $3.62.

First, say what your variables are.

w = large waffle cone

s = sugar cone

Next, create two equations given the data in the word problem.

2.06 + s = w

s = 1.56

Because you have what the sugar cone is valued at, replace the s in the first equation with 1.56 and solve.

2.06 + (1.56) = w

w = 3.62

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Which value of x makes this equation true? –8 + x = 0 A. –8 B. 8 C. No value of x will make it true. D. 0
    14·2 answers
  • What is the least common denominator of 8/9 + 4/7?
    11·2 answers
  • What is the factored form of 8x^2 + 12x
    10·2 answers
  • Mike earned $11.76 per hour for working 23.5 hours last week. how much money did mike earn last week?
    13·1 answer
  • Tanya runs diagonally across a rectangular field that has a length of 40 yards and a width of 30 yards. How far did Tanya run?
    6·1 answer
  • Cindy has 2 boxes of pencils. Patrice has 5 boxes of pencils. Each box has the same number of pencils in it.
    9·1 answer
  • Simo scored 65 points in a game. Ella scored e points in the same game. If they scored a total of t points for the game, write a
    7·1 answer
  • Rearrange the formula to make x the subject.<br><br> y = x -5
    14·1 answer
  • Please solve this and show your work, I'll give Brainliest!<br> Please?
    15·1 answer
  • Cara's grocery bill this week was $7.60 more
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!