1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
marusya05 [52]
2 years ago
12

Solve the equation=3x =15​

Mathematics
2 answers:
kati45 [8]2 years ago
8 0

3x = 15

x = 15/3

x = 5

Wewaii [24]2 years ago
8 0

Answer:

x = 5

Step-by-step explanation:

3x = 15

x = 15/3

x = 5

You might be interested in
Two other form of 0.326
DaniilM [7]
As a fraction it would be 163/500 and it is 326 thousand
3 0
3 years ago
Nearest interger of 10
hjlf

Answer:

9 or 11

Step-by-step explanation:

These are the answers because:

1) The number before 10 and after 10 is 9 and 11

Therefore, the answer is 9 or 11

Hope this helps!

6 0
3 years ago
(4x+2)=102+44 solve for x
sergiy2304 [10]
<h3>Solution:</h3>
  • (4x + 2) = 102 + 44
  • or, 4x = 102 + 44 - 2
  • or, 4x = 144
  • or, x = 144 ÷ 4
  • or, x = 36
<h3>Answer:</h3>

x = 36

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
A rectangular prism with the volume of 10 cubic units is filled with cubes with side links of 1/2 unit how many 1/2 unit kids do
ELEN [110]
Answer 80
Required cubes 10/1/8=80
8 0
3 years ago
Which inequality represents the graph below
scoray [572]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How would the number be written in standard form? 30,000+500+70+6
    15·2 answers
  • If you only have the original price ($24.50) and the discount is 18% how do you find the sale price?
    14·2 answers
  • What does 1 2/5 x 2 =
    12·2 answers
  • the charge for a mission to the zoo is $3.25 for each adult and $1.50 for each student. On a day when 400 people paid to visit t
    7·1 answer
  • Which expression is equivalent to 4c + 7 -2C - 3?
    13·1 answer
  • Deandra spent $14.00 of the $20.00 in her wallet. What decimal is equivalent to the fraction of the $20.00 Deandra spent? $14.00
    10·1 answer
  • DeShawn pays 8$ for 12 pounds of sugar. What is the price per pound of sugar
    11·1 answer
  • if 2 man and 3 boys can do a piece of work in 8 days then how long do 3 man and 4 boys take to do the same work
    15·2 answers
  • Pedro found a treasure map that said to take 12 steps north, then 8 steps south. Where is Steve in relationship to where he star
    6·1 answer
  • Find the slope of the line on the graph write your answer as a fraction or a whole number
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!