1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
xz_007 [3.2K]
3 years ago
7

3(x-4)+3=9Who Can do this Linear equation ​

Mathematics
2 answers:
Mariana [72]3 years ago
7 0

Answer:

x=6

Step-by-step explanation:

i used an app called math-way hope this  helps.

disa [49]3 years ago
6 0

Answer:

x = 6

Step-by-step explanation:

3(x-4) + 3 = 9

3x - 12 + 3 = 9

3x - 9 = 9

3x = 9 + 9

3x = 18

x = 6

You might be interested in
What is the value of 34 square
Oksi-84 [34.3K]

Question

What is the value of 34²

Answer:

1156

Step-by-step explanation:

just multiply 34 * 34 = 1156


5 0
3 years ago
Find the area of the figure
crimeas [40]
Try this way:
S=S₁-S₂, where S - area of the figure, S₁ - area of the triangle, S₂ - area of the quadrangle.
S=0.5*(5+2)*(5+4)-2*4=31.5-8=23.5 in.²

Answer: 23.5 in.²
8 0
3 years ago
You start driving west for 20 miles, turn left, and drive south for another 14 miles. At
pogonyaev

Answer:

About 24.4

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Sabrina made three kinds of jewelry. She made 5 bracelets, 8 necklaces, and 3 rings. Alex made twice as many pieces of jewelry a
Sonja [21]

Answer:

32

Step-by-step explanation:

2 * (5 + 8 + 3) = 2 * 16 = 32

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
12 boys share water even the amongst 12 canteens how much water would each boy get in their canteen
miss Akunina [59]
Answer: 1 canteen

Step by step: 12 boys divided by 12 canteens 1, so each boy gets 1 canteen
4 0
3 years ago
Other questions:
  • The width of a rectangle is the length minus 6 units. The area of the rectangle is 27 units.The area of the rectangle is 27 unit
    8·1 answer
  • Solve -2a -5 > 3 Which graph shows the solutions?
    15·1 answer
  • Which statement about the graphs of f(x)=4x+2 and g(x)=8x+4 is correct?
    15·2 answers
  • McKenzie has enough paint to paint 108 square feet. She wants to paint her garage door, which has a height of 12 feet. The garag
    8·2 answers
  • Estimate ,then find products
    14·2 answers
  • alan bought 3 pencils and a notebook. the notebook cost $6, and he spent a total of $12. how much did each pencil cost?
    7·1 answer
  • Math is a valuable skill for many workers at their jobs. List two specific examples where math is used in the workplace.
    6·2 answers
  • The purpose of statstical inference is to provide information about
    15·1 answer
  • A washer and a dryer cost 854$ combined. The washer costs $96 less than the dryer. What is the cost of the dryer
    13·1 answer
  • A person has an unknown element with a volume of 16 cubic inches and a weight of 4.13 pounds.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!