1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
gogolik [260]
3 years ago
6

Suppose you are buying orange juice and you want to find the best deal. You find four different brands that offer various sizes

that include 6 oz for $1.25, 8 oz for $1.33, 12 oz for $1.50 and 16 oz for $2.10. Which orange juice is the better buy?
Mathematics
1 answer:
Alenkinab [10]3 years ago
7 0

Answer: 3rd brand.

Step-by-step explanation:

1st brand:

6 oz cost $1.25

The amount per ounce will be:

= $1.25/6

= $0.21

2nd brand:

8 oz cost $1.33

The amount per ounce will be:

= $1.33/8

= $0.17

3rd brand:

12 oz cost $1.50

The amount per ounce will be:

= $1.50/12

= $0.125

4th brand:

16 oz cost $2.10

The amount per ounce will be:

= $2.10/16

= $0.13

From the calculation, the 3rd brand of orange juice is the better but as it's cheaper than others.

You might be interested in
Write these equations in y=mx+b form....
nekit [7.7K]
1. y = -1/2 + 2.
2. y= 2/5x - 4/5

6 0
4 years ago
The sum of a number squared and five
Pie

Answer:

(x+5^3 is the answer of this question

5 0
3 years ago
In 2015, an autonomous vehicle drove from the Golden Gate Bridge to New York City at an average speed of 15.7 miles per hour. Th
ivolga24 [154]

The speed is the distance covered by an object at a particular time. The distance that is covered by the vehicle is 3,391 miles.

<h3>What is speed?</h3>

The speed is the distance covered by an object at a particular time. Therefore, it is the ratio of distance and time.

Speed = Distance / Time

Given that the journey took 9 days. Therefore, the time in hours will be equal to,

Time = 24 hours/day × Number of days

        = 24× 9

        = 216 hours

Also, given that the speed of the vehicle is 15.7 miles per hour, the number of hours for which it travels is 216 hours.

Distance = Speed × Time

              = 15.7 miles/hour × 216 hours

              = 3,391.2 miles

Hence, the distance that is covered by the vehicle is 3,391 miles.

Learn more about Speed here:

brainly.com/question/15100898

#SPJ2

4 0
2 years ago
Bill wrote this expression in his notebook.
Ghella [55]
Bill should put the brackets around 18-9 so the correct answer is option B. 10- 4 +3 x (18-9)
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Midsegment of triangle <br> Find X
Charra [1.4K]

Answer:

10 = x

Step-by-step explanation:

This is what is called the Midsegment Theorem, which states that the relation of a triangle's midpunkt is parallel to the triangle's third side, and the mid-segment length is half the third side length, so you would take half of 4x + 20 and set that expression equal to the midsegment:

2x + 10 = 3x

-2x - 2x

____________

10 = x

You then plug this back into both expressions above to get the double-segment of 60 and the mid-segment of 30. We can tell this is correct because 30 and 60 are relatively proportional to each other.

I am joyous to assist you anytime.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • The number of deaths by road as recorded in a country is 2 per 50,000 of the population. Find the probability that in a town of
    13·1 answer
  • A company donates money to a charity every time the baseball team hits a home run. They donate ​$450 for every home run. Write a
    5·1 answer
  • Tara runs an amusement park ride and needs to count the people who get on the ride. At the beginning of her shift, 132 people ha
    11·2 answers
  • please help me with these two problems PLEASE PLEASE PLEASE PLEASE PLEASE PLEASE PLEASE PLEASE PLEASE ​
    7·1 answer
  • Toby the cat had quite a day. Toby caught 14 mice and ate 9 of them. How many mice does Toby still HAVE TO eat?
    14·2 answers
  • Complete the square to solve the equation below.
    15·2 answers
  • -4x + 7 = -21 <br><br>whats x AHSAJ I NEEDD HELPPP
    8·2 answers
  • Don't know how to express the value of X as any of those answer choices
    7·1 answer
  • What conclusion can be made for c and e?
    6·1 answer
  • Find the missing lengths of the sides.
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!