1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
gogolik [260]
2 years ago
6

Suppose you are buying orange juice and you want to find the best deal. You find four different brands that offer various sizes

that include 6 oz for $1.25, 8 oz for $1.33, 12 oz for $1.50 and 16 oz for $2.10. Which orange juice is the better buy?
Mathematics
1 answer:
Alenkinab [10]2 years ago
7 0

Answer: 3rd brand.

Step-by-step explanation:

1st brand:

6 oz cost $1.25

The amount per ounce will be:

= $1.25/6

= $0.21

2nd brand:

8 oz cost $1.33

The amount per ounce will be:

= $1.33/8

= $0.17

3rd brand:

12 oz cost $1.50

The amount per ounce will be:

= $1.50/12

= $0.125

4th brand:

16 oz cost $2.10

The amount per ounce will be:

= $2.10/16

= $0.13

From the calculation, the 3rd brand of orange juice is the better but as it's cheaper than others.

You might be interested in
Indicate the equation of the given line in standard form. The line through the midpoint of and perpendicular to the segment join
lianna [129]
The midpoint is (3,-1) 

5 0
3 years ago
Which of the following measuring instruments is used to test the quality of wire insulation?
disa [49]
The answer to this question is : <span>Megohm meter</span>
6 0
2 years ago
Write an inequality whose solutions are represented by the shaded part of the graph​
guajiro [1.7K]

Answer:

x > 3

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Subtract 23.4 – 8.78 =_____
anastassius [24]

Answer:

14.62

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help help help help help help help help her
motikmotik
I hope this helps you

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find the slope and y-intercept of the line that is y=x−2 and passes through the point <br> (2,4).
    5·1 answer
  • An artist is designing a kite like the one show below. Calculate the area to determine how much material she will need to create
    6·1 answer
  • The equations are written in point-slope form. Which equation represents a line through points (-8, 3) and (2, -3)?
    9·1 answer
  • 39-(-46)+29= show steps
    15·1 answer
  • A 17-foot pole is leaning against a wall. The bottom of the pole is 8 feet away from the bottom of the wall. Approximately how h
    11·1 answer
  • POINTS AND BRAINLYEST if you answer the question
    9·2 answers
  • A chicken farmer also has cows for a total of 30 animals, and the animals have 66 legs in all. How many chickens does the farmer
    8·1 answer
  • What is (2mn) to the second power Simplified?<br><br><br> Please help!
    6·1 answer
  • Solve for x for the equations y=2x-10 2Y=x-8
    9·1 answer
  • -10 + 10у + -3y +7<br> DOES ANYONE KNOW THE ANSWER????????????
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!