$34.99 ... 2.5-pound bags
$x = ? ... 1 pound
If you would like to know what is the unit rate of the shrimp in dollars per pound, you can calculate this using the following steps:
34.99 * 1 = x * 2.5
34.99 = x * 2.5 /2.5
x = 34.99 / 2.5
x = $13.996 = $14
The correct result would be $14.
Answer:
Step-by-step explanation:4n+3=60
Answer:
117 students
Step-by-step explanation:
13/100 = X/900
(13 * 900)/100 = 117
Answer: C. 12 girls
Step-by-step explanation: