1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
melamori03 [73]
2 years ago
6

I really can't figure this out

Mathematics
2 answers:
Naily [24]2 years ago
8 0

Answer:

I think the answer is B (x-intercept)

Step-by-step explanation:

Have a nice day :)

Xelga [282]2 years ago
4 0

Answer:

A, slope

I am pretty sure it is the slope

You might be interested in
Give the domain and range.
alexgriva [62]

Answer:

c. domain: {-2, 0, 2}, range: {-1, 1, 3}

Step-by-step explanation:

Given:

There are three points on the graph.

Locate the x and y values of the points on the graph.

The points are (-2,-1),(0,1),\textrm{ and }(2,3)

Domain is the set of all possible x values. Here, the x values are -2, 0 and 2.

So, domain is: {-2, 0, 2}.

Range is set of all possible y values. Here, the y values are -1, 1 and 3.

So, range is: {-1, 1, 3}

7 0
2 years ago
in a circle, a 60° sector has an area of a 36π cm^2. find the radius of the circle. round your answer to the nearest whole centi
hammer [34]
Area of circle = \frac{ \theta }{360^o}  \times \pi r^2 \\ 36 \pi = \frac{60^o}{360^o}  \times \pi r^2 \\ r^2=216 \\ r= \sqrt{216} =14.70 \ cm \\ r=15 \ cm \ to \ the \ nearest \ whole \ centimeter.
3 0
3 years ago
Colon and his dad bought a gallon of paint that cost $13 they also bought 2 brushes that cost what was the total cost not includ
sveta [45]
13 + the cost of 1 brush + the cost of 1 brush = total money spent

3 0
3 years ago
Helppppppppppppppppppppppppppppppppppppp
almond37 [142]

i think it would be D

4 0
2 years ago
10-kg bag of cherries for $8<br><br> ___ per kg
Sophie [7]
$8.00/10 kg equals $0.80/kg
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Which is inverse f(x)=3x-4
    5·2 answers
  • Write the equation 2x-3y=6 in slope intercept form
    7·1 answer
  • Determine if the following is Rational, Integer, Whole, Natural, or Irrational. CHECK ALL THAT APPLY! 30/3 *
    11·1 answer
  • Jaime wants to know how fast she can type, so she times herself as she types a paper. The paper has 702 words in it, and Jaime t
    5·1 answer
  • Only do question 4<br><br> 50 points<br><br> Topic: Percentage
    6·1 answer
  • What is the remainder when 73,847 is divided by 43? Enter your answer as a whole number in the box
    6·1 answer
  • AYUDAAAAA PORFAAAAA
    10·1 answer
  • Use the distributive property to produce an equivalent expression. -8(3z – 7)​ help asap
    15·1 answer
  • 7 1/2 sticks of butter are needed to make 5 cakes. How much butter is needed to make one cake?
    5·2 answers
  • Help plez . What is the mean absolute deviation of the data set?
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!