1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zysi [14]
3 years ago
8

Can someone help me pls

Mathematics
1 answer:
Crank3 years ago
7 0

Answer:

figure it out

Step-by-step explanation:

yeeeeet

You might be interested in
ANSWER THIS MATH QUESTION
shusha [124]

Answer:

<h2>The slope of the line tangent to the function at x = 1 is 2.01 ≅2.</h2>

Step-by-step explanation:

Using the formula of derivative, it can be easily shown that, \frac{d f(x)}{dx} = 2 where f(x) = x^{2}.

Here we need to show that as per the instructions in the given table.

Δy = f(x + Δx) - f(x) = f(1 + 0.01) - f(1) = (1 + 0.01)^{2} - 1^{2} = 0.0201.

In the above equation, we have put x = 1 because we need to find the slope of the line tangent at x = 1.

Hence, dividing Δy by Δx, we get, \frac{0.0201}{0.01} = 2.01.

Let's examine this taking a smaller value.

If we take Δx = 0.001, then Δy = 1.001^{2} - 1^{2} =  0.002001.

Thus, \frac{0.002001}{0.001} = 2.001.

The more smaller value of Δx is taken, the slope of the tangent will be approach towards the value of 2.

5 0
3 years ago
What is the side length of the square shown Below. Please SHOW your work.
barxatty [35]

Answer:

side length = (x+11)

Step-by-step explanation:

area = x^2+22x+121

side length = sq rt (x^2+22x+121)

side length = (x+11)

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Pls help me I need to get 5 points by the end of the day. so even if you arn’t 100% sure just put your answer anything helps.
inna [77]
24 cups of flour

20 1/4 divided by 9 is 2 1/4

2 1/4 plus 3/4
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
⚡️⚡️Really need help, would appreciate it⚡️⚡️
pentagon [3]

Answer:

The answer to your question is letter A. Regular size is cheaper than Economy size by $0.0003 per gram

Step-by-step explanation:

Cost of 1 gr of economy size

  5000 gr (5 kg) -------------------  $ 5.15

         1 gr            --------------------     X

x = 1 x 5.15 / 5000 = $0.0010

Cost of 1 gr of regular size

  820 gr -------------------   $0.60

       1 gr --------------------   x

x = 1 x 0.6 / 820 = $ 0.0007

Difference of cost  = $0.0010 - $0.0007 = $0.0003

3 0
3 years ago
Look at this set of 9 numbers:
Mumz [18]
The median would stay the same
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the right form?
    14·1 answer
  • What's the correct choice?
    8·1 answer
  • 15 POINTS IF YOU TRY!!
    7·1 answer
  • Need help with this ASAP. Thanks​
    11·1 answer
  • The forecast calls for a 10% chance of rain on Monday. It’s _______ that it will rain on Monday.
    11·1 answer
  • Which statement is true about the graphed function?
    11·1 answer
  • Amilia sent an equal number of messages each day for one week. At the end of the week, she had sent 490 messages!! How many mess
    10·1 answer
  • The 8th-grade class is fundraising for their spring trip. They need to raise a minimum of $2,000. The class is selling mugs at $
    8·1 answer
  • A scientist used 2 gallons of liquid for ever 7 hours he worked. He uses ------of a gallon each hour he works
    6·1 answer
  • Questions in the picture!<br><br> Can I have the answer to2 decimal place<br><br> __.__cm2
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!