Answer:
Cash Saver has the best price $13.44 per pound
Step-by-step explanation:
Lets work in oz.
PW sells 10 oz for 8.50 so 8.50/10 = 85 cents per ounce
CS sells 8 oz for 6.75 so 6.75/8 = .84 cents per ounce
Remember 16 oz in a pound
I’m assuming what you’re asking here is how to *factor* this expression. For that, let’s rearrange the expression into a more familiar form:
-c^2-4c+21
From here, we’ll factor out a -1 so that we have:
-(c^2+4c-21)
Let’s focus on the quadratic expression inside the parentheses. To find our factors (c + x)(c + y), we’ll need to find two terms x and y that multiply together to make -21 and add together to make 4. It turns out that the numbers -3 and 7 work out perfectly for that purpose (-3 x 7 = -21 and 7 + (-3) = 4), so substituting them in for x and y, we have:
(c + (-3))(c + 7)
(c - 3)(c + 7)
And adding back on the negative from a few steps earlier:
-(c - 3)(c + 7)
Verify please dont understand
Okay this equation really says is what is 30% of 248.
So, lets convert 30% to a fraction, 3/10 which is easier to work with.
All you have to do now is get out a calculator and do 248 *3/10 (or .3) and get 74.4
So subtract 74.4 and get
173.6
Answer:
y = x2 + x - 20 factors into
y = (x +5) * (x -4)
Step-by-step explanation: