1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
tigry1 [53]
3 years ago
15

7th grade math help me please

Mathematics
2 answers:
g100num [7]3 years ago
8 0

Step-by-step explanation:

1. 7y=28

7÷7y=28÷7

y=4

2.-4k=40-8

-4k÷-4=32÷-4

k= -8

3. 47+5=2d

42=2d

42÷2=2d÷2

21=d

Cloud [144]3 years ago
6 0

Answer:

for number 1: y = 4

for number 2: k = -8

for number 3: d = 21

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Explain why the following answer is not correct: 1,000/5=2,000
Tatiana [17]
Well, 1000/5 would be smaller than 2000 not bigger. You are dividing into smaller pieces not multiplying into bigger ones.
7 0
3 years ago
The area of the triangle is 24 square feet. what is the length of the base?
Lubov Fominskaja [6]

Answer:

16 feet

Step-by-step explanation:

Area of a Triangle: (Base*Height)/2.

Therefore, Base:(2A)/Height =(2*24)/2=16

8 0
2 years ago
Evaluate (mn)(x) for x = - 3.<br> (mn)(-3) =
liubo4ka [24]

Answer:

-3mn

Step-by-step explanation:

It seems you might be missing some of the question, as you haven't given what m and n are equal to.

If the question has just given you x, then you would simply just simplify it to get -3mn.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the perimeter of the triangle?<br> unit
FinnZ [79.3K]

Answer:

<h2>36 units</h2><h2></h2>

Step-by-step explanation:

perimeter of the given triangle = 16 + slant (10) + slant (10)

                                                   = 36 units  

(see image below)

7 0
3 years ago
Someone help me.... if u guys geniussssss​
Goshia [24]

Answer: For a) the Factor is (x+2) (x+1)

Step-by-step explanation: Because (x+2) multiplied by (x+1) gives you x2 + 3x +2.

I don't know your language so I don't know if that was the question or what the other questions were asking, but that's the best I can do

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Out of 60 people surveyed at the movies, 45 people said they bought popcorn.If there were 420 people at the movies how many woul
    7·1 answer
  • Solve this equation- x+3=x+3
    10·2 answers
  • Amelia earned $60 for 5 hours of work. What is the unit rate of Amelia's earnings in dollars per hour?
    12·2 answers
  • A new crew of painters can paint a small apartment in 12 hours. an experienced crew can paint the small apartment in 6 hours. ho
    11·1 answer
  • In 2005 the city agency spent $2000 to buy pencils at a cost of $5 a dozen if the agency used 3/4 of these pencils in 2005 and u
    5·1 answer
  • A manufacturer of graphing calculators has determined that 12,500 calculators per week will be sold at a price of $97. at a pric
    14·1 answer
  • Helppp plz I will mark brainliestttt
    7·1 answer
  • . Ruiz wants to buy a coffee machine that costs
    13·2 answers
  • #1 HINT: C=Pi X Diameter or C= 2 X Pi X Radius
    6·1 answer
  • Find 60% of 264. i dont understand how to find what the answer is :(
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!