Answer:
Step-by-step explanation:
x^2 + 2x + 1 = 17
x^2 + 2x = 17 - 1
x^2 + 2x = 16
x^2 + 2x + 1 = 16 + 1
(x + 1)(x + 1) = 17
(x + 1)^2 = 17
x + 1 = sqrt 17
x = -1 (+ - ) sqrt 17
x = -1 + sqrt 17 or x = -1 - sqrt 17 <===
Since the whole length of the rectangle is 8, and the line across isnt exactly in the middle, (but just a little bit farther than the 4 mark) ... Then the correct answer is:
D. 4 1/2 units
Answer:
26.88/7 = $3.84 per ounce
Step-by-step explanation: