1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lera25 [3.4K]
2 years ago
11

A bottle contains 14/16 ounces of apple juice. One serving of apple juice weighs 1/4 ounce. What is the total number of servings

of apple juice in the bottle?
Mathematics
1 answer:
andrew-mc [135]2 years ago
8 0

Answer:

You have 3.5 Servings.

Step-by-step explanation:

1/4 x 4 = 4/16

14/4 = 3.5

You might be interested in
Hey can someone help stats
dangina [55]
What’s the question?
7 0
3 years ago
How many 4-digit numbers are multiples of at least one of these two numbers: 2; 5.
garri49 [273]

Answer:

I believe that there is  3087 multiples of 5

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Algebra 2 help needed image below
Nookie1986 [14]

Answer:

8x + 100

Step-by-step explanation:

Your answer is correct! But because the equation is already set to "y =", you do not need the "f(x)" in your equation.

7 0
1 year ago
A 3-cup container of disinfectant costs $1.92. What is the price per fluid ounce?
Xelga [282]

Answer:

Its cost about 1.5625

if you rounded its 1.56 :)

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Determine the intercepts of the line. y=6x+13y
SSSSS [86.1K]
Your answer will be 0
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Help please I don't get it !!!!!!!! :(((((
    14·1 answer
  • 2a-3,when a=4<br>7m+5,when m=3​
    11·2 answers
  • What is the surface area of this triangular prism
    13·1 answer
  • The sugar content of the syrup in canned peaches is normally distributed. A random sample of n = 10 cans yields a sample standar
    7·1 answer
  • A local company wants to evaluate their quality of service by surveying their customers.
    14·2 answers
  • Find the first step in solving the equation. 4(x - 2) + 2x = 30
    14·2 answers
  • Can someone please help me with this (BTW ignore my writing)
    14·1 answer
  • One fifth of the sum of 3 and a number
    8·1 answer
  • When Joe solved a system using substitution, he got 7 = 9. What can Joe conclude? * 1 point The solution to the system is (7, 9)
    11·1 answer
  • A washer and a dryer cost $774 combined. The washer costs $76 less than the dryer. What is the cost of the dryer?
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!