Answer:
70 oz
Step-by-step explanation:
You know that one kitten weighs 2 lbs 4 oz. and the other ways 2 lbs 2 oz all you need to do is add that together to get 4 lbs 6 oz then convert that into lbs (1 lbs = 16 oz)
In total the 4 lbs gets you 64 oz, then you just need to add the 6 remaining oz to get 70 lbs!
Answer:
what grade is this lol I don't know
Answer:
1- $ 0.25.
2- $ 26.25.
3- $ 1.73.
Step-by-step explanation:
1- Given that a bag of 12 oranges costs $ 2.99, to determine what is the cost per orange, the following calculation must be performed:
2.99 / 12 = X
0.249 = X
Thus, the cost of each orange is $ 0.25.
2- Given that 4 slices of pizza cost $ 10.50, to determine what is the cost of 10 slices of pizza at this rate, the following calculation must be performed:
10.5 / 4 x 10 = X
2.625 x 10 = X
26.25 = X
Thus, the cost of 10 slices of pizza is $ 26.25.
3- Given that 4 pieces of candy cost $ 0.99, to determine what is the cost of 7 pieces of candy at this rate, the following calculation must be performed:
0.99 / 4 x 7 = X
0.2475 x 7 = X
1.7325 = X
Thus, the cost of 7 pieces of candy is $ 1.73.