1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lana71 [14]
2 years ago
8

HELPPP pleasssse and thankssssss

Mathematics
1 answer:
Fynjy0 [20]2 years ago
4 0

Answer:

VW=4

Step-by-step explanation:

UW=VW+UV

5x-5=(x)+(3x-1)

5x-5=4x-1

5x-4x=-1+5

x=4

VW=x= 4

I hope I helped you^_^

You might be interested in
Please show work<br> 26 lbs of onion cost $127.40. How much would 18 lbs cost\
Irina18 [472]
127.40/26 = $4.90 per pound
18 * 4.9 = $88.20
It would cost $88.20
5 0
2 years ago
Which of the accounts below are considered accrued expenses?
umka21 [38]

Answer:

Accrued expenses are those liabilities that have built up over time and are due to be paid. Accrued expenses are considered to be current liabilities because the payment is usually due within one year of the date of the transaction. Accounts payable are current liabilities that will be paid in the near future.

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Sarah Is going to pay for an item using gift cards. The clerk tells her that she will need 2 gift cards and an additional $3 to
ZanzabumX [31]
T = 2g+3. Good luck! :) 
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Need help on this question anyone?
professor190 [17]

Answer:c


Step-by-step explanation:

24≥(0.75*32) any number 32 or smaller would make this true

24<32

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A person purchased two boxes of light bulbs for 90 dollars including shipping.
Crazy boy [7]

Answer: x=10

Step-by-step explanation: 7x10 =77. 90-77=13 which was shipping

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Find the amount at 6% simple interest of rs 1200 due in 9 month
    14·1 answer
  • What is the mode of 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165
    13·2 answers
  • two cassettes and three CDs cost $175 while four cassettes and one cd cost $125. Given that one cassette costs 5x and one cd cos
    11·1 answer
  • What is the anser ro this question 11+(20-13)
    5·2 answers
  • Using Algebra tiles, show a model of 3x.​
    12·1 answer
  • The Martin family is comparing the costs of two different cable companies. Direct TV charges a
    9·2 answers
  • Work out the value of angle x 24 degrees​
    8·2 answers
  • Enter the common ratio for the geometric sequence below. 4,6,9,...
    14·1 answer
  • What is the name of this polygon?
    7·2 answers
  • A line intersects the points (8, 2) and (12, -10). What is the slope of the line in simplest form? m = [?]​
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!