1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vovangra [49]
3 years ago
6

25 mi/h ≈ _______ft/s

Mathematics
2 answers:
Stella [2.4K]3 years ago
7 0

Hi

1 mile is 5280 feet.  

1 hours is 3 600 seconds  

So 25 mi/h  is   25* 5280   = 132 000 feets in 3 600 seconds.

So  :   132 000 /3 600 =   1 320 / 36 =36.66

25 mi/h≈ 36.6666 ft/s

mihalych1998 [28]3 years ago
4 0

There are 5280 feet to 1 mile, and 3600 seconds to 1 hour. So

(25 mi/h) × (5280 ft/mi) × (1/3600 h/s) = 110/3 ft/s ≈ 36.7 ft/s

You might be interested in
Help evaluating the question
scoundrel [369]
15-(3+10)
you just need to change the letters into numbers.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
|−12| = 12<br><br><br> True or False
Olin [163]

Answer:

True

Step-by-step explanation:

The absolute value of -12 is 12 so both numbers are equal.

have a nice day :)

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
How many solutions does the nonlinear system of equations graphed below
Fudgin [204]
The answer I think I don’t for sure i think it’s d
8 0
2 years ago
Which set of numbers is the most reasonable to describe a person’s hat size? A: Integers. B: Whole numbers. C: Irrational number
FinnZ [79.3K]
The answer is a. integers

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Kayla drives 15 miles in 20 minutes. If she drove one hour in total at the same rat how far did she go? Before you try that prob
alisha [4.7K]

Answer:

Kayla drove 45miles

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • -(7z-6)+9z-3 simplify
    11·2 answers
  • Determine which statement is true about the graph of a function
    8·1 answer
  • Pants cost $18.50 and it is 25% off, what is the cost?
    12·2 answers
  • The Jurassic zoo charges $10 for each adult admission and $2 for each child. The total bill for 182 people from a school trip wa
    13·1 answer
  • If f(x)= x^2-1 and g(x)=2x-3, what is the domain of (fog)(x)
    10·1 answer
  • Select the three unit rates that can be used to describe the price of coffee. $2.10 per cup $6.00 per 16 ounces $8 per can $11 p
    15·2 answers
  • Witch statements about the reflections are true?check all that apply
    15·1 answer
  • An object travels 8 miles in 20 minutes at a constant speed. What is the object speed in miles per hour
    7·1 answer
  • 3.You owe $1,032.56 on a credit card with an 11.25% APR. The minimum due is $150.00. What is the difference in the interest accr
    11·2 answers
  • The statement “1cm represents 2m” is the scale of the drawing. It can also be expressed as “1cm to 2m” or “1cm for every 2m.” Wh
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!