1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
jekas [21]
3 years ago
9

Solve by factoring x^2-8x-9 = 0

Mathematics
2 answers:
3241004551 [841]3 years ago
4 0

Answer:

the answer is ( x-9) (x+1) = 0

Step-by-step explanation:

more to the solution is x= -1, 9

Afina-wow [57]3 years ago
3 0
Use quadratic formula!!
You might be interested in
What is the solution to the given inequality?
SashulF [63]

1/2 - 1/4x ≥ -1/4

Combine 1/4x to get x/4:

1/2 - x/4 ≥ -1/4

Subtract 1/2 from both sides:

-x/4 ≥ -1/4 - 1/2

Simplify:

-x/4 ≥ -3/4

Multiply both sides by 4:

-x ≥ -3/4 * 4

-x ≥ -3

Multiply each side by -1 ( and since you are multiplying by -1, you also need to reverse the inequality sign)

Answer: x ≤ 3

5 0
3 years ago
6. Which of the following equations would have no
timama [110]

Answer:

h

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Happy paws charges $19.00 plus $1.50 per hour to keep a dog during the day. Woof watchers charges $13.00 plus $2.75 per hour. Co
natta225 [31]
For paws charges $20.50 and woof watchers charge $15.75
6 0
3 years ago
Calculeaza<br>2+(8-6)=<br>(9-7)+5=<br>10-(1+8)=<br>(3+7)-9=<br>(1+2+3)-5=<br>10-(2+3+4)=​
Alex787 [66]

Answer:

1. 2+(8-6)= 4

2+2=4

2. (9-7)+5= 7

2+5=7

3. 10-(1+8)= 1

10-9=1

4. (3+7)-9= 1

10-9=1

5. (1+2+3)-5= 1

6-5=1

6. 10-(2+3+4)=​ 1

10-9=1

6 0
2 years ago
Give me some good memes all these people got lame memes
sp2606 [1]

Answer:

heres one for you

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • if there r 4 students and The cost for a skating rink cost $35 per student how much will it cost for 60 students
    6·1 answer
  • a construction crew built 4 1/2 miles of Road and 3 3/8 days. What is the unit rate in miles per day? Write your answer as a fra
    6·1 answer
  • Which set of ordered pairs in the form of (x, y) does not represent a function of x?
    11·1 answer
  • The 6th term of an arithmetic progression is 35 and the 13th term is 77. find the 1st term
    10·1 answer
  • Friday​ night, a pizza parlor sold
    11·1 answer
  • Solve for the variable in 7⁄28 = 25⁄x A. 20 B. 100 C. 4 D. 5
    12·2 answers
  • Solve the equation x-5=8
    14·2 answers
  • Can someone please help me thank you! will mark brainliest!
    15·2 answers
  • What is 200×300?<br><br>A. 60,000<br><br>B. 5,000<br><br>C. 50,000<br><br>D. 6,000​
    13·1 answer
  • The length of a rectangle is 4 m
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!