1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
liubo4ka [24]
3 years ago
15

Add the monomials. -2z^4 + 5z^4 = (please and thank you !!)

Mathematics
1 answer:
Virty [35]3 years ago
7 0

Answer:

-2z^4 + 5z^4 = 3z^4

is the answer ✌☺✌

You might be interested in
Which set of side lengths can be used to construct a triangle?
valentina_108 [34]

9514 1404 393

Answer:

  D  75 inches, 55 inches, 45 inches

Step-by-step explanation:

The sum of the two shortest sides must exceed the length of the longest side. This is only the case for choice D.

  A. 45+55 < 110

  B. 45+45 = 90 . . . . needs to be greater, not equal

  C. 35+45 < 100

  D. 45+55 > 75 . . . . will form an obtuse triangle

4 0
3 years ago
Plzz help ASAPPPP<br> i need answers right now!!1
alex41 [277]

Answer:

ydyeheuuru u ieuegeoeororpe

8 0
2 years ago
What’s the degree of x
olga2289 [7]
Answer:
24.23

Step-by-step explanation:
The tan(x) would equal to the opposite side over the adjacent one
So 9/20. To get the degree we need to get the arctan of it, so arctan(9/20) = 24.23

5 0
2 years ago
Which inequality is shown in the graph?
sergij07 [2.7K]

Answer:

The answer to your question is: letter C

Step-by-step explanation:

Data

Find the Parabola's equation and express the equation as an inequality.

Vertex = (0, -5)

Equation

                               (x- h) ² = 4p(y - k)

                               x² = y + 5

                              y = x² - 5

But, we need the area upper the parabola, then

                              y ≥ x² - 5

5 0
3 years ago
13 pounds of flower is 7$. how much is 1 pound of flower?​
Bogdan [553]
Given,

Cost of 13 pounds of flower is 7$

One pound = ?

Cost of one pound = 13/7 = 1.85$
5 0
1 year ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is 31 3/4· 4 + 18 5/6 · 6
    7·1 answer
  • Mike and Kate plan to save money for their wedding over a 20 month period. They will need to save $8,000 to help pay for the wed
    10·1 answer
  • 4n+12=4 how to slove tow step equations​
    9·2 answers
  • A=-2[[-6,4],[3,7],[12,10]] B=3[[-2,2,8],[8,5,6]]and D=-1[[-12,8],[6,14],[24,20]] are equal matrices ANSWERS a nd b are equal b a
    5·1 answer
  • A statement that can be expressed in if-then from is
    10·2 answers
  • Divide 6/13 by 6/12 .<br> A. 12/13<br> B. 1/12<br> C. 9/16<br> D. 13/12
    13·1 answer
  • 9. Jenny is selling t-shirts to raise money for the cheerleading team. She sells long sleeve t-shirts
    5·1 answer
  • The radius of a circle is 7cm. find it's area in terms of pi​
    6·2 answers
  • Sue has $100 saved to buy concert tickets that go on sale in 8 weeks. She plans to save $15 every 2 weeks. Will Sue have enough
    9·2 answers
  • Can someone pls help me?
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!