1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
koban [17]
2 years ago
8

a region's average movie theater ticket price in 2007 was $6.72. For 2017, it was estimated to be $8.81. Find the percent of inc

rease in average movie theater ticket price for this 10-year periods
Mathematics
1 answer:
Alex73 [517]2 years ago
3 0

Answer:

31.1011905%

Step-by-step explanation:

Take the new price and subtract the original price

8.81 - 6.72

2.09

Divide by the original price

2.09/6.72

.311011905

Change to percent form

31.1011905%

You might be interested in
Please help and answer why
Brilliant_brown [7]

2 sticks of butter

5-1=4

4/2=2

She already makes 1 cake so we can subtract 5-1

2 cakes can be made per stick of butter so we do 4/2 which is 2

8 0
3 years ago
WhAts the answer to 5?
Paha777 [63]
I think its b but i am not surely sure so you might want to check with someone else
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Javed downloaded from the Internet two files that had a combined size of 696 megabytes. The size of the first file was 290 megab
vitfil [10]

Answer:

7 minutes I'm pretty sure I'm sorry if I'm not but if I'm right can I have brainliest answer?

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which of the following represents the relationship between the circumference, c, and diameter, d, of any circle?
Usimov [2.4K]

Given:

Circumference of a circle = C

Diameter of a circle = d

To find:

The relationship between the circumference, c, and diameter, d, of any circle.

Solution:

We know that, circumference of a circle is

C=2\pi r

It can be written as

C=(2r)\pi

C=d\pi         [\because d=2r]

On dividing both sides by d, we get

\dfrac{C}{d}=\pi

Therefore, the correct option is (F).

6 0
2 years ago
Carrie buys 4.16 pounds of apples for $5.20. How much does 1 pound cost?
Slav-nsk [51]
5.20/4.16=1.25
5.20 is apples
4.16 is $
1.25 is $ per pound
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 4x7/8 will be —————7/8 is it greater than or equal or less than
    9·1 answer
  • A family has two cars. The first car has a fuel efficiency of 15 miles per gallon of gas and the second has a fuel efficiency of
    7·2 answers
  • Bert's birthday party will cost $246 if he invites 41 guests. How many guests can there be, at most, if Bert can afford to spend
    14·1 answer
  • Mrs. Powers spent $83.25 for gift bags for each of her 21 students. About how much did Mrs. Powers spend on each gift bag? (roun
    15·1 answer
  • Logx - 2log y + 3 log z
    12·1 answer
  • A shipping dock has a mobile ramp that is used to help load and unload cargo from trucks. The ramp is 125 inches long and has a
    13·1 answer
  • Keisha is reading a 310 page book at a rate of 23 pages per day.Use a point-slope equation to determine how many pages she will
    13·1 answer
  • Help quickly!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    11·2 answers
  • Find the area of the shaded region. Use 3.14 for pi.
    9·2 answers
  • 3) 4) Krista’s mom has told her she need to make the pen 1 2 the size that she had planned (5 feet long by 4 1 2 feet wide). Wha
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!