1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Burka [1]
3 years ago
13

Assume that sales are predicted to be $4,000, the expected contribution margin is $1,720, and a net loss of $280 is anticipated.

The break-even point in sales dollars is:
a. $2,000.
b. $2,560.
c. $4,280 .
d. $2,000.
e. $4,651.
Business
1 answer:
Alexeev081 [22]3 years ago
3 0

Answer:

e)  $4,651

Explanation:

The break-even point is the level of activity that a company must operate to have its total cost equal to its total revenue. At this level of activity, the business makes a zero profit, as the total contribution is exactly the same as the total fixed cost.

It is important for the business to have an idea of the number of customers or units of product to sell inorder for it to cover its total fixed cost. This is the information the break-point analysis seeks to provide.

Working it out

Break-point in sales = Total General fixed cost/ Contribution margin ratio

Contribution margin ratio (CMR): Contribution is sales less variable costs. And the contribution margin ratio is the proportion of sales that is earned as contribution. The higher the better.

CMR = contribution/sales

Fixed cost = Contribution + net loss

We can now apply all these relationships to the question given:

Fixed cost = 1720 + 280

                 = 4,000

Contribution margin ratio = 1720/400 = 43%

Break-even sales ($) = 4000/0.43

                                        = $4,651

You might be interested in
Based on the concept of service blueprinting, what is the "line of visibility?" select one:
Katena32 [7]

The "line of visibility?" is:

c. a metaphoric divide between the parts of a service that a guest sees and what they do not see.

It basically is a line that separates front stage and back stage actions.

3 0
3 years ago
When leasing nonresidential properties,owners would prefer to rent exclusively to high quality tenants.Such owners will tend to
Inessa [10]

Answer:

B) credit tenants

Explanation:

  • A credit tenant is a nonresidential person who has entered and continued to be subject under the lease of the property and has a rating assigned to as investment grade and has the long term debt obligations.
  • A rating of BBB U.S rating grade is usually applied to them, the other agencies that give this rating score are credit rating agencies, are the Standard & Poor's (S&P), the Moody's, and the Fitch Group. S&P and the Moody's etc.
6 0
3 years ago
Hunkins Corporation has provided the following data concerning last month's operations. Purchases of raw materials $ 33,000 Indi
nalin [4]

Answer:

Cost of goods manufactured $ 159,000

Explanation:

Direct materials:

Beginning raw materials inventory $ 14,000

Add: Purchases of raw materials 33,000

Total raw materials available 47,000

Less: Ending raw materials inventory 20,000

Raw materials used in production 27,000

Less: Indirect materials included in manufacturing overhead 4,000 23,000

Direct labor 58,000

Manufacturing overhead cost applied to work in process 91,000

Total manufacturing costs 172,000

Add: Beginning work in process inventory 57,000

Total 229,000

Less: Ending work in process inventory 70,000

Cost of goods manufactured $ 159,000

Therefore the direct materials cost for the month on the Schedule of Cost of Goods Manufactured is $159,000

8 0
3 years ago
Total fixed costs for Taylor Incorporated are​ $260,000. Total​ costs, including both fixed and​ variable, are​ $500,000 if​ 156
kobusy [5.1K]

Answer:

The variable cost per unit is $1.54

Explanation:

Variable costs are those cost which vary with the change in production of units means higher the production higher cost and lower production will result in lower cost e.g Material cost, labor cost etc.

On the other hand fixed cost the cost which does not vary with the production of units. It is fixed no matter what is the level of production.

According to given data:

Total Cost = $500,000

Fixed Cost = $260,000

Variable cost = Total cost - fixed cost

Variable cost = $500,000  $260,000

Variable cost = $240,000

Number of units = 156,000

Variable cost per unit = $240,000 / 156,000 = $1.54 per unit

6 0
3 years ago
Copper Corporation, a calendar year C corporation, owns stock in Bronze Corporation and has net operating income of $900,000 for
UNO [17]

Answer: $150,000

Explanation:

The Dividend Received Deduction is a Federal tax deduction that applies when a related company pays dividends to another company that owns part of it.

The relevant provision is that when a company owns more than 80% of the company receiving the Dividend, the Dividend Received Deduction amounts to 100% of dividends received.

Cooper Corporation may therefore claim a deduction of $150,000 being the total amount as they own 85% of Broze Corporation Stock.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Steps in developing an email campaign include: borrowing an inexpensive email list. measuring the results of the campaign. findi
    6·1 answer
  • Your Competitive Intelligence team is predicting that the Digby Company will invest in adding capacity to their Dug product this
    6·1 answer
  • do you think that we have reached a stage where marketing is no longer useful? Do consumers and business all know what we are tr
    10·1 answer
  • Make a list of entrepreneural activities in your own community?
    12·1 answer
  • Jerome was preparing to host a graduation party for his friends and relatives when he suddenly realized that he did not have a b
    10·1 answer
  • A test-validation strategy performed by demonstrating that the items, questions, or problems posed by a test are a representativ
    8·1 answer
  • What form do some schools, especially private schools, use in addition to the FAFSA to determine how to award aid? A) FAFSA II B
    12·1 answer
  • Unearned revenues refer to a(n): Group of answer choices Asset that will be used over time. Expense incurred because a customer
    7·1 answer
  • In a competitive market, the price of a product: ___________
    15·1 answer
  • __________ is company growth by identifying and developing new market segments for current company products.
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!