1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dafna11 [192]
3 years ago
8

A refrigerator can be bought on hire purchase by making a deposit of $500 and 18 monthly installments of $56 each. Calculate the

hire purchase cost of the refrigerator.​
Mathematics
1 answer:
horsena [70]3 years ago
7 0
500+ 18(56) equals total cost of refrigerator
$1508
You might be interested in
What is the perimeter of the quadrilateral that is the length of 7 height of 8
marta [7]

Answer:

30

Step-by-step explanation:

What you need to do is add all the sides when you want to find perimeter so for this one you would want to do 8+8+7+7 and that should give you 30. I hope I could help!!

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
100 POINTS!!! PLEASE SHOW YOUR WORK. I WANT TO UNDERSTAND IT
Paraphin [41]

Answer:

100 POINTS!!! PLEASE SHOW YOUR WORK. I WANT TO UNDERSTAND IT

5 QUESTIONS

1) Pedro wants to make a 35% sugar solution. He has 3 ounces of a 56% sugar. How many ounces of a 14% sugar solution must he add to this to create the desired mixture?

2) Xavier wants to make 10 gallons of a 42% saline solution by mixing together a 50% saline solution and a 10% saline solution. How much of each solution must he use?

3) A passenger on a plane made a trip to Portland and back/ The plane took the same route coming back. On the trip there it flew 210 kilometers per hour and on the return trip it went 280 kilometers per hour. If the total trip took 5 hours, how long did the trip take coming back?

4) Amanda and Alexis live 4 miles apart. They decide to start walking toward each other's houses at the same time. Amanda walks at a rate of 3.5 miles per hour and Alexis walks at a rate of 4 miles per hour. How long will it take for them to meet?

5) Working alone, Juan can harvest a field in 13 hours. Shayna can harvest the same field in 14 hours. Find how long it would take them if they worked together.

8 0
2 years ago
What's the difference between multiples and factors and how do I remember the difference?
Nady [450]

A factor is a number that leaves no remainder behind after it divides the specific number. On the contrary, multiple is a number reached by multiplying a given number by another.

3 0
3 years ago
Which best describes the association between the number of years since 2005 and the average ticket price?
stiks02 [169]

Answer:

Strong positive association

Hope this help

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
BRAINLIEST IF ANSWER PLS ASAP
Darya [45]

Answer:

336

Step-by-step explanation:

area of a triangle formula is 1/2b*h.  so its 48. then u mutiiply that 4 and add the area of the bottom square (144)

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the unit price (in dollars per ounce) if 1-pound, 9-ounce loaf of bread costs $2. Round your answers to decimal places.
    11·1 answer
  • Each month, Kaisorn deposits $50.00 onto her public transportation card. It costs her $2.50 per trip to ride the subway. Thom de
    8·2 answers
  • Hi! Does anybody know how to do this?
    11·1 answer
  • Read each phrase and write ab algebraic expression in the blue box.​
    8·1 answer
  • The expression for perimeter of a rectangle<br> with a length of (x + 7) and a width of (2x)
    14·2 answers
  • What is the distance between (1,4) and (-2,-3)
    8·1 answer
  • Solve 3x + 4x = 2.<br> +
    14·1 answer
  • Solve pls brainliest
    14·2 answers
  • Find the lengths of AC. Round your answer to the nearest whole number. C a 22.69 B 13 cm A​
    15·1 answer
  • The stem-and-leaf plot shows the points scored by Jason in nine basketball games.
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!