Answer:
B
Step-by-step explanation:
Your answer is 28 because 4/7 turn it to a decimal and then divide 8 from it and that is how you get your answer 28.
Hope this helps:)
Pls mark brainlist
Answer:
232 in^2
Step-by-step explanation:
80 + 80 + 20 + 20 + 16 + 16 = 232
Check previous answer for better explanation!
You can calculate it by divided but most of the people get confused about is it gonna be 12/1.46 or 1.46/12. The correct is 1.46/12 because take the money divided all 12 to get a unit price if you take 12/1.46 which mean divided all ounce can to money and that makes nonsense.
So 1.46/12 = $0.12 for each ounce can
Hope this help!
Mr. lemke will have about 1/4 ounces of fertilizer left over